fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

POZOR! Slovensku hrozia veľmi silné búrky

Mimoriadne vysoké teploty počas uplynulých dní schladili intenzívne búrky. Ďalšia vlna búrok, ktoré môžu byť mimoriadne silné, nás čaká v stredu a vo štvrtok.

Máte tip? napíšte nám mailom

Výrazné búrky počas uplynulých dní spôsobili početné škody nielen na Slovensku, ale aj v okolitých štátoch.

Prívalové zrážky, silný nárazový vietor a krupobitie spôsobovali veľké problémy.

Už počas najbližších dní nás čaká ďalšia vlna intenzívnych búrok, ktoré by mali zasiahnuť najmä hornaté oblasti a západ Slovenska.

V stredu búrky najskôr na horách

V priebehu stredy sa očakáva spočiatku jasné počasie, no bude aj vlhko a dusno. Už počas dopoludnia sa budú v hornatých oblastiach tvoriť prehánky.

Popoludní sa očakávajú prehánky a búrky najmä na strednom a východnom Slovensku, najmenšia šanca je na západe. Dôvodom je, že búrkam bude chýbať iniciácia, ktorú zabezpečia hornaté oblasti.

Búrky budú miestami aj intenzívne, prinášať by mali najmä lokálny silný vietor a prívalové zrážky, pri výraznejších búrkach sa môže objaviť aj krupobitie.

V noci na štvrtok by sa mal v oblasti východného Rakúska vytvoriť búrkový systém, ktorý následne postúpi nad Moravu a okrajom môže zasiahnuť aj západ Slovenska.

To by už malo ísť o intenzívnejšie búrky, ktoré môžu prinášať veľmi nebezpečný silný nárazový vietor.

Prečítajte si tiež:
Čakajú nás oblačné a sychravé dni. Prídu aj mrazy a na hory sneh

Vo štvrtok šanca na mimoriadne silné búrky

Vo štvrtok sa v oblasti strednej Európy očakáva mimoriadne nebezpečná situácia. Vysoká vlhkosť, vysoké teploty, vhodné zvrstvenie atmosféry a silná dynamika budú priať tvorbe veľmi silných búrok.

Tie by sa mali vyskytovať najmä na severovýchode Rakúska a na východe Česka. Presná poloha búrok bude závislá od predchádzajúceho vývoja búrok v stredu a v noci na štvrtok.

Viaceré modely sa ale zhodujú, že v tejto oblasti by sa mali tvoriť extrémne búrky, ktoré môžu spočiatku priniesť veľké krúpy, ojedinele aj tornádo.

Následne sa očakáva vznik búrkových komplexov, ktoré postúpia nad Moravu či západné Slovensko. Tieto komplexy môžu priniesť nárazy vetra, ktoré môžu dosiahnuť aj cez 100 km/h.

Aj na nasledujúcom obrázku je možný scenár, ktorý vo štvrtok môže nastať. Na čele búrkového komplexu sa môže vyskytovať vietor s nárazmi aj cez 100 km/h.

Možné nárazy vetra na čele búrok vo štvrtok večer, zdroj: Meteologix
Možné nárazy vetra na čele búrok vo štvrtok večer, zdroj: Meteologix

Takto silné búrky by spôsobili značné a najmä rozsiahle škody v podobe postrhávaných striech, vyvrátených stromov. To by malo za následok veľké problémy nielen v doprave.

Prečítajte si tiež:
Chorvátsko zasiahlo silné zemetrasenie - Hlásia obrovské škody

Situáciu budeme aj naďalej sledovať LIVE a budeme prinášať najčerstvejšie informácie.

Búrky môžete sledovať aj ONLINE  na iRadare.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií