fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pracovný program komisie reaguje na aktuálne krízy aj chce urýchliť zelenú transformáciu

„V roku 2023 budeme riešiť vysoké ceny energií s cieľom zmierniť záťaž pre rodiny a podniky v celej Európe a popritom urýchľovať našu zelenú transformáciu,” uviedla predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.10.2022 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) v utorok schválila svoj pracovný program na rok 2023. Jej agenda reaguje na aktuálne krízy a zároveň chce urýchliť zelenú a digitálnu transformáciu a zvýšiť tak odolnosť Európskej únie. EK o tom informovala na svojej internetovej stránke.

V roku 2023 budeme riešiť vysoké ceny energií s cieľom zmierniť záťaž pre rodiny a podniky v celej Európe a popritom urýchľovať našu zelenú transformáciu. Budeme brániť demokraciu a právny štát doma aj vo svete,” uviedla predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

V novom pracovnom programe Komisie sa odráža naša snaha riešiť bezprostredné výzvy, ako je energetická kríza, a zároveň zintenzívniť úsilie pri generačných výzvach. Tomu zodpovedá aj náš záväzok navrhnúť opatrenia, ktoré posilnia strategickú autonómiu Európy v oblasti kritických surovín. Pretože bez nich ekologická a digitálna transformácia jednoducho nemôže prebehnúť,” dodal podpredseda Komisie Maroš Šefčovič zodpovedný za medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad.

EK okrem iného v roku 2023 v kontexte ruskej vojny proti Ukrajine navrhne komplexnú reformu trhu EÚ s elektrinou, ktorá ukončí previazanosť cien elektriny a plynu. Ďalej navrhne novú Európsku vodíkovú banku, ktorá preinvestuje 3 miliardy eur, aby naštartovala trh s vodíkom v EÚ, prijme aj opatrenia na zredukovanie odpadu a navrhne kroky EÚ na zabezpečenie primeraného a diverzifikovaného prístupu ku kritickým surovinám.

Prečítajte si tiež:
Inšpekcia odhalila vojenskú techniku v Záporožskej jadrovej elektrárni, odborníci vyzývajú na zriadenie bezpečnostnej zóny

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zároveň napríklad predloží návrh spoločného európskeho dátového priestoru pre mobilitu a navrhne zásady pre digitálne euro. „Predložíme stratégiu EÚ v oblasti kozmického priestoru pre bezpečnosť a obranu, ako aj novú stratégiu námornej bezpečnosti EÚ. Takisto upravíme náš súbor sankčných nástrojov tak, aby zahŕňali aj korupciu,” uviedla EK.

Viac k témam: Digitalizácia, Elektrina, Kríza, Obnoviteľné zdroje energie, Plyn, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Pracovný program komisie reaguje na aktuálne krízy aj chce urýchliť zelenú transformáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií