Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo by som mal dôverovať vakcíne proti COVID-19? Zoznam najčastejších otázok a odpovedí

Komu sa očkovanie neodporúča?

Očkovanie sa neodporúča tehotným ženám a dojčiacim matkám, deťom, ďalej ľuďom, ktorí majú vážne alergie.

Som tehotná, môžem sa dať očkovať?

Z preventívnych dôvodov oficiálna rada znie, že s očkovaním musíte počkať až po narodení dieťaťa a po ukončení dojčenia. Je to z toho dôvodu, že vakcína nebola testovaná na gravidných ženách počas pokusov – nie z dôvodu obáv o bezpečnosť vakcíny.

Tehotné ženy budú pravdepodobne z dôvodu svojho veku nižšie v zozname prioritných skupín a vakcínu im bude možné ponúknuť až v druhej fáze v roku 2021.

Plánujem otehotnieť, môžem sa dať zaočkovať?

Ak plánujete otehotnieť v nasledujúcich troch mesiacoch, mali by ste tiež odložiť očkovanie.

Môžem si zaplatiť za očkovanie skôr?

Nie, vakcína sa ľuďom distribuuje bezplatne prostredníctvom ministerstva zdravotníctva.

Mám nechať medzeru medzi očkovaním proti chrípke a vakcínami COVID?

Medzi vakcínami odporúčajú ponechať rozdiel najmenej sedem dní.

Ako dlho bude trvať imunita po očkovaní?

Imunita by mala trvať minimálne rok.

Kedy a ako sa budem môcť dať očkovať?

Prihlásiť na očkovanie sa bude dať online od 4. januára. Zatiaľ sa ale budú môcť prihlásiť iba zdravotníci a zamestnanci DSS. Následne sa budú očkovať seniori a ľudia s oslabenou imunitou.

Prekonal som ochorenie COVID-19, môžem sa dať zaočkovať?

Pravidlá zakazujú sa očkovať do 90 dní po prekonaní ochorenia Covid-19.

Môžem šoférovať alebo obsluhovať stroje po očkovaní?

Niektoré z účinkov očkovania môžu dočasne ovplyvniť vašu schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje. Predtým, ako začnete viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje počkajte, kým tieto účinky neodznejú.

Ako a kde sa podáva očkovacia látka?

Očkovacia látka sa podáva po nariedení ako injekcia 0,3 ml do svalu nadlaktia. Dostanete 2 injekcie podávané s odstupom najmenej 21 dní. Po prvej dávke očkovacej látky dostanete o 21 dní druhú dávku tej istej očkovacej látky na dokončenie očkovacieho cyklu.

Vývoj vakcíny trval veľmi krátko, dá sa vôbec tejto vakcíne veriť?

Vývoj vakcíny bol naozaj veľmi rýchly. Výroba sa začala ešte pred koncom klinických štúdií fázy 3. Veľký záujem bol o dobrovoľníctvo v testoch, ktoré testovali účinnosť vakcín, čo urýchlilo postup. Vedci často čakajú mnoho mesiacov a niekedy dokonca rokov, kým nájdu dobrovoľníkov, aby sa  zúčastnili skúšok.

Vývoj vakcíny spoločnosťami Moderna a Pfizer odzrkadľuje jedinečnú kooperáciu medzi priemyslom, vládou, akademickou obcou a vysokou úrovňou financovania. Samotnému vývoju vakcíny predchádzalo desaťročie výskumu vakcín mRNA, ako aj nespočetné množstvo jednotlivcov pracujúcich vo dne v noci vzhľadom na povahu krízy spôsobenej COVID-19. Vakcína prešla všetkými fázami – jedna až tri.

Výsledky fázy 3 navyše prešli externým odborným posúdením a boli zverejnené v New England Journal of Medicine.

Aké sú vedľajšie účinky?

Po podaní vakcíny sa môžu vyskytnúť dočasné a mierne vedľajšie účinky, ako sú mierne horúčky, bolesti svalov a únava, najmä po druhej dávke vakcíny.

 

Zdroj bbc cnn forbes
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií