Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo psy krútia hlavou?

Psy sú veľmi emočne inteligentní. Majú skvelé schopnosti ako porozumieť našej reči tela. Dokážu reagovať na zvýšenie tónu hlasu alebo aj keď jemne skloňujeme ich mená. Ako súčasť čítania našich emócii sa veľa dozvedia z mimiky našej tvári. Či už ide o vycerené zuby, široký úsmev alebo slzy na tvári. To všetko vedia psy vyčítať z našej tváre.

Stanley Coren, ktorý viedol výskum, prečo psy točia hlavou prišiel na zaujímavé poznatky. Psy natáčajú svoju hlavu podľa všetkého preto, aby lepšie videli cez svoj ňufák. Pretože, cez svoj ňufák vidia asi tak, ako keď si priložíte päsť pred nos.

psy

Ľudia, ktorí sa zapojili do online dotazníka, odpovedali v 62%, že keď hovoria niečo na psa, tak ich pes pravidelne krúti hlavou. Je to z toho dôvodu, aby pes dokázal lepšie vyčítať mimiku tváre a na základe toho usúdiť či je všetko v poriadku alebo spravil nejakú chybu.

Ďalej sa ukázalo, že psy s väčšími ústami ako napr. (nemecký ovčiak) v 71% prípadov točia hlavou, kdežto psy s malými ústami ako napr. (mopslík alebo buldog) točia iba v 51% prípadov. Čiže, nie je na 100% jasné, že presne kvôli ňufáku točia hlavou ale je tam vysoká pravdepodobnosť. No možno to robia len preto aby pôsobili roztomilejšie.

Ako je to u vás s vaším štvornohým miláčikom?

Zdroj: i.huffpost.comiflscience.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií