fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Obraz opíc v parlamente vydražili za 10 miliónov: Banksyho dielo je karikatúrou poslancov

Máte tip? napíšte nám mailom

Banksyho umelecké dielo vydražili za rekordnú sumu. Obraz opíc v parlamente je karikatúrou britských poslancov.

Dielo umelca, ktorý vystupuje pod pseudonymom Banksy, vydražili v Londýne za rekordných  9 879 500 britských libier (v prepočte zhruba 11 110 000 eur). Dražbu umeleckého diela s názvom Devolved Parliament (Decentralizovaný parlament) si môžete pozrieť v priloženom videu.

Obraz opíc v parlamente vydražili za 13 minút

Dielo bolo prvýkrát odprezentované verejnosti v roku 2009. Stalo sa súčasťou výstavy v múzeu Bristol Museum & Art Gallery. O Banksyho tvorbu  prejavili záujem viacerí kupci. Obraz má od októbra nového majiteľa.

Viac ako 10 odhodlaných uchádzačov súťažilo o obraz v priebehu 13-minútovej bitky,“ uviedla vo vyhlásení  aukčná spoločnosť Sotheby’s.

Banksyho popularitu si uvedomili až teraz

„Je to ako v okamihu, keď sa Basquiat v osemdesiatych rokoch dostal do galérií Soho,“ po predaji sa s takýmto pocitom podelil Alex Branczik, šéf súčasného umenia Sotheby v Európe.

„Uvedomil som si, že je to vážený umelec, ale tak širokú populárnu základňu. Vyzýva etablovaných a nových zberateľov,“ dodal Branczik.

Prečítajte si tiež:
Fotka mačky s protetickým ľudskými rukami sa stala ihneď virálnou a kolujeme internetom. Ide o fake alebo nie?

Prečítajte si tiež:

Hovoria mu brnenský Banksy: Pouličný umelec Timo tvorí graffiti a street art už dvadsať rokov, zaútočil aj na Zemana

Acoris Andipa, ktorý sa špecializuje na Banksyho, označil obraz opíc v parlamente za „dôležitý kus“, pričom uviedol, že je to zatiaľ najcennejšia autorská práca,  ktorá sa doteraz objavila v aukcii. Iné kúsky sa predali súkromne za najmenej 3 milióny dolárov.

Je to také aktuálne. A predaj bol dokonale načasovaný pre spoločnosť Frieze,“ dodal Andipa. Informoval o tom populárny americký portál The New York Times na svojom webe.

Banksy nebodoval prvýkrát

Už pred rokom sa umelec postaral o veľký rozruch. Na minuloročnej aukcii sa vydražilo jeho dielo s názvom Dievča s balónom za 1,4 milióna dolárov. Veľkú vlnu pozornosti si vyslúžilo následné samozničenie diela, ktoré sa spustilo ihneď po dražbe. Skrytá skartovačka v ráme dielo mechanicky  znehodnotila. Paradoxne cena obrazu sa znásobila. Vtedy sám umelec tento počin vtipne okomentoval na svojom Instagrame s popisom „Ide, ide, odišlo…“

Rebelský sprejer Banksy je anglický graffiti umelec. Pochádza z Bristolu. Jeho diela sú často satirické a nesú v sebe  politické, kultúrne alebo etické posolstvo.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií