Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tajomstvo odhalené: Prečo sa niektorí ľudia opijú i z malého množstva alkoholu

Tiež sa niekedy divíš, ako je možné, že niekoho opije už jeden pohár vína, no iného neopije ani celá fľaša? Vedci odhalili túto záhadu.

Vedci z Washingtonskej štátnej univerzity zistili, že receptor v mozgu niektorých ľudí prehnane reaguje aj na malé množstvo alkoholu, a preto sa už po jednom poháriku pohybuje nekoordinovane a ich reč je nezrozumiteľná. Ak však používaš alkohol často, tento receptor si na to zvykne a to môže viesť k problémom s pitím či alkoholizmu.

Odborníci sa domnievajú, že zvýšenie citlivosti tohto receptoru, ktorý je známy aj ako GABBA, môže ľuďom zabrániť v častej konzumácii alkoholu.

Mechanizmus zodpovedný za citlivosť na alkohol sa nachádza v mozočku, čo je časť mozgu v zadnej časti lebky. Mozoček má totiž bunky s receptormi napojené na nervový systém. Pri aktivácii receptorov GABBA sa potláča zapaľovanie mozgových buniek a to je dôvod, prečo človek pri pití pociťuje menšiu úzkosť a stráca zábrany. Tiež to však ovplyvňuje ďalšie funkcie, akou je napríklad pohyb.

drink_3118214b-large_trans++pJliwavx4coWFCaEkEsb3kvxIt-lGGWCWqwLa_RXJU8

Vedci chovali myši tak, aby ich receptory boli citlivé na alkohol. Zistili, že nemohli ostať v rotujúcom valci príliš dlho, čo je ekvivalentom jedného až dvoch alkoholických nápojov u človeka. Myši, ktorých receptory boli na alkohol už zvyknuté, však dokázali vo valci ostať aj po vypití trojnásobného množstva alkoholu.

„Odráža to ľudskú situáciu,“ povedal profesor Rossi. „Ak ste citliví na alkohol, nemáte tendenciu veľa piť. “

Vedci objavili injekčný liek s názvom THIP a ten podávali myšiam, ktoré boli zvyknuté na alkohol. Tieto liek spôsobil v mozočku vyššiu citlivosť receptorov GABBA a tým sa u myší obmedzila konzumácia alkoholu. Profesor Rossi tiež upozornil na novú oblasť mozgu, ktorá dokáže byť ovplyvnená tak, aby odradila od nadmerného pitia.

Tento výskum bol publikovaný aj v časopise Journal of Neuroscience.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií