fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pri Slovensku namerali dnes ráno -27 °C. Vonku bola extrémna zima

Počas noci na sobotu sme pozorovali na Slovensku jasnú oblohu. V chladnom arktickom vzduchu tak poriadne klesli teploty, najchladnejšie bolo pri Dobšinskej ľadovej jaskyni.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na Slovensko sa v priebehu uplynulých dní dostal mimoriadne chladný vzduch z Arktídy. Ten spôsobil problémy predovšetkým na východe Slovenska, kde v kombinácii so silným vetrom vytváral snehové jazyky a záveje.

Silný vietor ale doteraz (s výnimkou hôr) nedovolil výraznému nočnému ochladzovaniu vzduchu – radiačnému ochladzovaniu. To prebieha najlepšie pri jasnej oblohe a ustálenom vetre.

Práve také počasie sme pozorovali počas noci z piatku na sobotu. V oblastiach, kde utíchol vietor a kde sa nachádza snehová pokrývka, klesli teploty na extrémne hodnoty. Oblačnosť sa nachádzala len na Kysuciach, Orave a na krajnom severe Prešovského kraja, kde teploty na -20 °C nepoklesli.

Satelitná snímka o 5:00 ráno, data: Eumetsat, software: MSG Proc by Ján Kaňák
Satelitná snímka o 5:00 ráno, data: Eumetsat, software: MSG Proc by Ján Kaňák

Počas noci klesla teplota na -10 až -20 °C. Najchladnejšie ráno ale pozorovali pri Dobšinskej ľadovej jaskyni. Na dvoch staniciach v Stratenej klesli teploty takmer až na extrémnych -27 °C. Na jednej stanici klesla teplota na -26,9 °C, na druhej na -26,5 °C.

Zaujímavosťou ale je, že teploty okolo -20 °C pozorovali aj na juhu stredného Slovenska, ale aj na východe.

Prečítajte si tiež:
Strednú Európu zasiahnu poriadne búrky, môžu sa objaviť aj tornáda

Na stanici Vígľaš – Pstruša, ktorá drží Slovenský teplotný rekord pre minimálnu teplotu, klesla v noci teplota tesne pod -22 °C. V Lučenci namerali -20,9 °C, v Prešove -18,5 °C.

Teplotná analýza INCA o 7:00, zdroj: SHMÚ
Teplotná analýza INCA o 7:00, zdroj: SHMÚ

Najteplejšie bolo v noci na juhozápade Slovenska, v Bratislave klesli teploty na -9,4 °C, v Hurbanove bolo -10,9 °C, v Nitre -11,0 °C.

Chladné noci očakávame aj naďalej, dvadsaťstupňové mrazy budeme pozorovať minimálne do utorka. Od západu k nám začiatkom nasledujúceho týždňa začne prenikať už teplejší vzduch a v priebehu týždňa očakávame výraznejšie oteplenie.

Najnovšie odhady modelov dosť výrazne zmenili predpoveď na druhú polovicu týždňa, ktorý sa očakával výrazne podpriemerný. Najnovšie predpovede ale už hovoria o teplejšom charaktere počasia.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií