fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dosť bolo chémie! TAKTO si zafarbíte doma vlasy prírodnými metódami

Máte tip? napíšte nám mailom

Možno aj vy patríte k ženám, ktorých časté farbenie koruny krásy nebaví. Nielenže sú farby na vlasy drahé, často majú aj krátkodobý efekt. Skúste to inak. A navyše bez zbytočnej chémie!

Jedným z najstarších dôkazov toho, že si ženy farbili vlasy je 5000 rokov stará egyptská múmia, u ktorej vedci potvrdili, že mala zafarbené vlasy hennou.

Okrem henny sa využívali aj odvary z kamiliek, rebarbory, lipových, gaštanových či orechových listov a šupiek, šafran, citrónová šťava alebo čierny čaj. Výsledok stál za to. 

Zdroj: aquarelle.md

Žiaden výťažok alebo odvar však nedokáže preniknúť do štruktúry vlasov tak, aby sa vlasy trvalo zafarbili, ako pri použití farby. Nebuďte preto prekvapené, ak uvidíte len veľmi malé zmeny. Nový tón sa z vlasov aj rýchlo vymýva. Hoci prírodné spôsoby, čo sa intenzity odtieňa týka, nemôžu s modernými farbami na chemickej báze súperiť, z času na čas ide o príjemnú, lacnejšiu a hlavne zdravšiu variantu.

katyandgeorge / Pixabay

Na svetlé vlasy harmanček

Kvety harmančeka vám môžu pomôcť s miernym zosvetlením vlasov. Použite prírodný sypaný harmančekový čaj, zalejte kvety, nechajte 10 15 minút prikryté lúhovať a odvarom opláchnite umyté vlasy. Po prvom použití si treba vlasy oplachovať vždy po ich umytí. Výsledky uvidíte najskôr za mesiac. Skvelé je, že harmanček nielenže upokojí pokožku vlasov, ale zároveň im dodá aj pekný lesk.

melancholiaphotography / Pixabay

Prírodná henna

Ide o prírodné farbivo, ktoré neprenikne do štruktúry vlasu, ale vlas obalí. Určená je na všetky odtiene vlasov, musíte však počítať s tým, že henna vlasy nemôže zosvetliť, len stmaviť. V drogériách dostať rozličné odtiene – od medených cez zlatisté až po tmavé s prímesou indiga. Aj v prípade henny platí, že vlasom dodá len farebný lesk, hoci svetlé vlasy farbené hennou môžu chytiť aj intenzívnejší tón.

Čím častejšie budete farbenie opakovať, tým tmavšie vaše vlasy budú. S čiernymi vlasmi henna nespraví žiadne zázraky a určite ich nezosvetlí. 

AdinaVoicu / Pixabay

Na rozdiel od klasických chemických farieb je henna prášok, ktorý treba zmiešať s vodou, prípadne inými ingredienciami pre intenzívnejší odtieň a lesk. Pôsobiť ju môžete nechať pár hodín ale aj celý deň. Vlasy budú mať zvláštny tón a zároveň budú dobre vyživené, lesklé, pevné a zdravé. 

Bledohnedá na tmavo

Zo všetkých prírodných spôsobov zafarbia vlasy azda najtrvalejšie škrupiny z vlašských orechov.

Prečítajte si tiež:
4 riziká vyprážaného jedla, ktorými ohrozujete svoje telo

Jednoducho ich varte vo vriacej vode aspoň 30 minút, až kým nevznikne úplne čierny vývar. Keď vychladne, namočte doň vlasy a nechajte pôsobiť aspoň 20 minút. Čím dlhšie, tým tmavší bude výsledok.

Dávajte však pozor na pokožku hlavy. Tmavý orechový vývar je totiž taký silný, že sa po zafarbení len veľmi ťažko umýva z miest, ktoré ste zafarbili omylom. Kontúry okolo tváre môžete chrániť kokosovým olejom, ktorý zabráni pokožke, aby zmes nasiakla.

Free-Photos / Pixabay

Zbavte sa šedín

Vyskúšajte použiť šalviu, ale iba v takom prípade, ak sú vaše vlasy prirodzene tmavé. Tento postup neprekryje šediny úplne, ale zmierni prechod medzi sivou a hnedou. Pre stmavenie vlasov sa používa už storočia. Do odvaru môžete takisto pridať čierny čaj, aby ste zvýšili jeho účinky.

Prelejte vývar cez vlasy po nanesení šampónu, nechajte pár minút vsiaknuť a opláchnite. Vaše vlasy stmavnú až časom, nie hneď po prvom použití, preto to hneď nevzdajte a skúste postup nejakú dobu opakovať.

Julim6 / Pixabay

Ak vás trápi problém s vypadávaním vlasov, vyskúšajte fotónovú terapiu. Písali sme o nej len nedávno. 

Prečítajte si tiež:
Majstrovské divadlo: Táto make-up artistka vnáša život svetoznámym maľbám

Zdroj: zdravie.sk, wanda.pluska.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií