fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

13 najčastejších príznakov depresie: Takto ju opisujú Slováci

Máte tip? napíšte nám mailom

Každý občas v živote zažije pocit smútku, ale depresia je iná. Dlho pretrváva a môže spôsobiť závažné zdravotné a psychické problémy, pokiaľ sa včas nelieči.

Podľa MUDr. Alexandra Bražinová, PhD. z Ligy za duševné zdravie sa na Slovensku z depresie lieči okolo 2 % populácie. Vystríha, že ľudí, ktorí majú jej príznaky, je však v spoločnosti niekoľkonásobne viac, postihuje 10 až 20 % z nás. Pýtali sme sa, ako opisujú mladých ľudí, aké mali príznaky depresie a ako sa s ňou vysporiadali.

Nikdy by som nepovedala, že niečo podobné ma postihne. A nikdy by som to nenazvala takýmto menom, že depresia. A dlho mi trvalo, kým som niekoho vyhľadala. Nemohla som vstať z postele, nechcelo sa mi žiť. Úmrtie v rodine, finančné problémy. Proste bod zlomu, zúfalstvo, sklamanie, bezmocnosť.“  Miroslava(24)

Moja depresia bola spojená s vyhorením. Veľmi ťažko sa z toho dostáva. A ešte aj zlomene srdce. Keby sa nenútim modliť, čo mi po 9 mesiacoch pomohlo zlepšiť môj stav a dať mi kladnejšie dni. Verím, že to raz bude úplne 100 percent. No modliť sa neprestanem.“ Lenka(36)

Nevychádzala som z bytu asi mesiac. Mala som tak mastné a zamotané vlasy, že som si ich musela ostrihať. Nikomu som neodpovedala na telefonáty ani správy. Keď som sa zbadala v zrkadle, videla som niekoho úplne iného. Asi hodinu som sedela pod sprchou. Povedala som si Petra daj sa dokopy. Nikomu toto nepomôže. Vstala som a vyhľadala psychologičku.“ Petra(28)

Existuje niekoľko druhov depresie a príznaky sa líšia. Lekár diagnostikuje depresiu iba vtedy, keď sa objaví určitá skupina symptómov a pretrvávajú minimálne 2 týždne alebo dlhšie.

#1 Pocit smútku alebo prázdnoty

Zmeny nálad sú najčastejším príznakom depresie. Osoba, ktorá má depresiu, sa môže cítiť dlhodobo smutná. Cíti sa „prázdna“ alebo v sebe necíti radosť a šťastie. Niektorí ľudia môžu označiť tento smútok až za zúfalstvo.

Prečítajte si tiež:
Ružové diamanty dobývajú dražby, tvoria pritom menej než 0,1 percenta

#2. Pocit beznádeje alebo bezmocnosti

Depresia môže u človeka navodiť pocit beznádeje, nedá sa predvídať, kedy sa ten pocit skončí. Osoba sa môže tiež cítiť bezmocná. Hovoria a myslia si, že im nikto nedokáže pomôcť.

#3. Pocit bezcennosti

Osoba, ktorá má depresiu, sa môže cítiť, že je bezcenná alebo nenachádza žiadny zmysel života. Môže veriť, že je bremenom pre ostatných alebo, že svetu či rodine bude bez nej lepšie.

Vedeli ste, že ľudia, ktorí trpia depresiou, majú takýto slovník?

#4. Pocit nadmernej viny

Vina je normálna reakcia po tom, čo človek povie alebo urobí niečo, čo ľutuje, ale ľudia s depresiou môžu mať neustále pocity viny, ktoré sú neprimerané ich situácii.

Takéto pocity zoberú človeku veľa energie, cíti sa zle. Cíti nadmernú vinu za veci, ktoré povedal alebo urobil – dokonca aj na udalosti, ktoré už dávno prešli.

#5. Žiadny záujem alebo potešenie z aktivít

Niektorí ľudia s depresiou strácajú záujem o veci, ktoré ich bavili, ako sú športy, vychádzky s priateľmi, hudba alebo sexuálna aktivita. Môžu odmietať pozvania na stretnutia a kontakt so známymi.

#6. Hnev a podráždenosť

Zdá sa, že človek s depresiou sa hnevá na ostatných. Môže sa ľahko rozčuľovať a následne je podráždený. The National Institutes of Mental Health uvádza, že muži sú počas depresie podráždení a plní hnevu častejšie ako ženy. Tieto príznaky depresie sa však môžu vyskytnúť aj u žien a detí.

Podráždenosť má tiež súvislosť s inými príznakmi depresie. Napríklad, ak človek nespí dobre a cíti sa unavený, môže byť náchylnejší k takýmto prejavom.

#7. Pocit únavy a straty energie

Pre niektorých ľudí môže byť ťažké vstať, pretože sa cítia vyčerpaní. Môžu sa cítiť príliš unavení na vykonávanie každodenných úloh, ako napríklad chodenie do práce alebo varenie. Môžu tráviť veľa času doma, odpočívať a spať.

#8. Nespavosť alebo nedostatok spánku

Približne 75% ľudí s depresiou má príznaky nespavosti.  Človek, ktorý trpí depresiou, nemusí dobre spať a môže mať  problémy so zaspávaním alebo nerušeným spánkom. Spáva len niekoľko hodín, vstáva skoro alebo veľmi neskoro.

Prečítajte si tiež:
Kim Čong-un nariadil Kórejčanom odovzdať psov. Použijú ich ako jedlo v reštauráciách

#9. Problémy s koncentráciou, zapamätaním a prijímaním rozhodnutí

Depresia môže narušiť kognitívne schopnosti človeka. Môže mať problém so zameraním alebo sústredením sa na osobné alebo profesionálne záležitosti. Môže sa tiež komplikovať robenie rozhodnutí, aj tých malých, každodenných.

Ľudia s depresiou si môžu tiež všimnúť, že si nepamätajú veci tak, ako niekedy. Môžu zabúdať na mená či záväzky. Nemusia si pamätať veci, ktoré nedávno urobili či videli.

#10. Nedostatok chuti do jedla

Ľudia s depresiou môžu stratiť chuť do jedla, čo spôsobuje chudnutie. Môžu mať malý záujem o jedlo, reštaurácie alebo varenie. Neraz sa stáva, že ostávajú bez jedla dlhú dobu.

#11. Prejedanie a prírastok hmotnosti

Niektorí ľudia naopak môžu jesť viac, keď sú v depresii. Jedlo sa môže stať mechanizmom pohodlia pre negatívne pocity alebo spôsobom, ako sa vysporiadať s nudou a osamelosťou. Ľudia trpiaci depresiou strácajú motiváciu cvičiť.

#12. Bolesť a fyzické príznaky

U osoby s depresiou sa môžu vyskytnúť pretrvávajúce fyzické príznaky, ktoré môžu byť varovným signálom, ako napríklad

  • bolesť hlavy
  • tráviace poruchy
  • ďalšie nevysvetliteľné bolesti

#13. Myšlienky na smrť alebo samovraždu

Človek s depresiou môže myslieť viac na smrť. Môže tiež premýšľať o samovražde a o tom, ako by mohol ukončiť svoj život. Ak niekto hovorí o smrti alebo samovražde, môže to byť spôsob prosby o pomoc a vtedy je nevyhnutné adekvátnu pomoc zabezpečiť. V závažných prípadoch depresie sa môže človek zraniť alebo si ublížiť.

Depresia je bežný, ale závažný stav, ktorý môže ohrozovať život. Nie každý, kto premýšľa o samovražde, sa o ňu pokúsi. Ak sa však niekto zmieni o samovražde, kontaktujte lekára alebo mu pomôžte vyhľadať lekársku starostlivosť.

Zdroj: medicalnewstoday.com, dusevnezdravie.sk, npz.sk

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií