Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Iránska žena protestovala kontroverznou fotkou proti prísnym zákonom Hidžábu

Iránska žena, protestuje proti zákonom obliekania v Iráne

Nosenie islamského závoja Hidžábu je povinné pre všetky ženy v Iráne. V roku 2014 bolo 3,6 milióna žien pokutovaných alebo zatknutých pre nevhodné oblečenie podľa iránskej etiky. Masih Alinejad, iránska novinárka a aktivistka žijúca v USA prišla s revolučným riešením. Začala tým, že vyzvala iránske ženy aby poslali svoje vlastné fotky s odhalenými vlasmi. Takto sa vyjadrila Alinejad: „Moja matka chce nosiť šatku. Ja ju nosiť nechcem! Irán by mal byť pre nás obe, nielen len pre ženy, ktoré nosia šatky.“ Prečítajte si viac o jej príbehu.

Typy islámskych závojov

Typy islamského oblečenia
Typy islamského oblečenia

Masih Alinejad protestovala tým, že pozvala všetky iránske ženy, aby zdieľali fotky bez ich závoja. Aby to neostalo len pri slovách, tak Masih to aj hneď realizovala. Foto nižšie

Masih Alinejad
Masih Alinejad

Keď som bola ešte dieťa, môj brat bol pre mňa symbolom slobody. On mohol pobehovať po lúkach našej farmy bez závoja. Ja bohužiaľ nie.

Masihajina rodina
Masihajina rodina

Ďalšia fotka, ktorá vystihuje slobodu. Na jednej strane dve ženy bez závoja, a na druhej strane dve ženy so závojom. Ktoré vám prídu viac slobodné?

Sloboda
Sloboda

Jej publikácia na webe vyvolala búrlivú diskusiu. Veľa iránskych žien, ju v tom podporilo no ale aj z „hejtovalo“.

Publikácia vyvolala búrlivú diskusiu
Publikácia vyvolala búrlivú diskusiu

Obrázky mladých iránčaniek chceli poukázať len na jednoduchý dôvod prečo nenosiť šatku. Ten dôvod bol „cítiť vietor vo vlasoch“.

Pocit slobody
Pocit slobody

Fejsbúkova skupina iránčanky – „My Stealthy Freedom“/strong> má už viac ako 820 000 fanúšikov, ktorí spolu s ňou ticho protestujú proti iránskemu zákonu.

Pozrite si toto video, aby ste sa dozvedeli viac o „My Stealthy Freedom“, ktorú založila Masih Alinejad.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií