fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

POZOR! Do Európy mieri veterná búrka Eugen. Škody hrozia aj Slovensku

Do Európy mieri ďalšia, pomerne hlboká tlaková níž, ktorá dostala meno Eugen a prinesie mimoriadne nepriaznivé počasie v priebehu utorka a stredy. Nebezpečné počasie neobíde ani Slovensko.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ďalšie nástrahy nebezpečného počasia mieria do našej oblasti. Môže za to postupujúca tlaková níž z oblasti Britských ostrovov, ktorá sa bude presúvať ďalej smerom nad Severné more, Dánsko a Pobaltie. Táto tlaková níž prinesie veľmi veterné počasie a aj búrky. Vietor by mohol byť aj nebezpečnejší a na našom území môže páchať škody.

Presúvajúcu sa tlakovú níž z Atlantiku nad Pobaltie pomenovali nemeckí meteorológovia ako Eugen a už teraz je jasné, že napácha škody hneď vo viacerých európskych krajinách. V týchto chvíľach prináša veterné počasie do oblasti Írska, kde nárazy vetra presahujú rýchlosť cez 100 km/h.

V priebehu večera a noci sa silný vietor očakáva aj na juhu Anglicka, na pobreží Francúzska a v oblasti Beneluxu, kde taktiež môže nárazový vietor presahovať rýchlosť až cez 100 km/h a na pobreží sa môžu vytvárať až 4-metrové vlny.

Počas utorka udrie Eugen na Nemecko, kde predovšetkým pre západné časti krajiny vydali meteorologickú výstrahu. V utorok by nárazy vetra mali dosahovať rýchlosť 80 až 100 km/h, no v exponovaných častiach môže fúkať s nárazmi až okolo 110 km/h.

Prečítajte si tiež:
Prvé búrky vzniknú skoro ráno. Takto sa budú rozširovať po Slovensku

Pred Eugenom vydali výstrahy už aj českí meteorológovia. Pre západnú časť krajiny a severné regióny vydali výstrahu 1. stupňa.

Vietor zosilnie v utorok aj na Slovensku

Aj na našom území sa počasie v priebehu utorka zmení. Pozitívnou správou pre milovníkov tepla je to, že teploty by mali byť v porovnaní s pondelkom až o 5 °C vyššie a na západe budú teploty stúpať až k +23 °C.

Už dopoludnia však začne naberať na sile južný vietor. Ten by však na Slovensku nemal dosahovať kritériá zodpovedajúce 1. výstražnému stupňu. Nárazy vetra sa na celom Slovensku očakávajú počas utorka na úrovni 13 až 18 m/s.

Streda prinesie nebezpečné počasie

Škody môže Eugen na našom území spôsobiť až v stredu. Opäť však treba na úvod zdôrazniť, že zatiaľ ide o predbežnú predpoveď a všetko sa upresní počas utorka. Každopádne, numerické modely počítajú s tým, že streda bude ešte veľmi teplá, no v druhej polovici popoludnia začne od západu postupovať nad naše územie studený front s dažďom a s búrkami.

Tie by mali byť sprevádzané silným nárazovým vetrom. Numerické modely aktuálne počítajú, že krátkodobo môžu poryvy vetra na čele studeného frontu dosahovať nárazy až okolo 30 m/s (120 km/h). Takéto poryvy vetra by mohli vyvracať stromy a strhávať strechy.

Prečítajte si tiež:
POZOR! Po vlne tropických horúčav nás čakajú búrky

Nebezpečné počasie by malo na Slovensko udrieť v stredu po 16:00, pričom silný, nárazový vietor sa bude presúvať od západu smerom k východu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií