Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dokonalý vývar: Aké robíme najväčšie chyby pri jeho príprave? Tu sú rady!

Spomínate na to, ako chutil poctivý kurací alebo hovädzí vývar od babičky? Pokiaľ úplne inak ako ten, ktorý varíte vy, nie je to tým, že by dnes mäso bolo bez chuti. Aké sú najväčšie chyby pri jeho varení?

My, Slováci, milujeme vývar. A niet divu. Nielenže je chutný, ale správne uvarený vývar je doslova liečivý a postaví na nohy aj mŕtveho. Alebo aspoň … polomŕtveho 🙂 Nevadí. Každopádne nie každý vývar je tak skvelý, ako od neho očakávame.

Aká chyba vývar najčastejšie pokazí?

Nielen nedeľný obed sa nezaobíde bez silného vývaru, ale aj ten sobotňajší, najmä po prepitej noci v krčme s kamarátmi. Alebo pri urputnom prechladnutí. Či pri liečení koronavírusu?

Skrátka, poriadny vývar je základ zdravého a spokojného žitia. Keď sa ale odflákne, nie je o čo stáť. Viete, čomu sa pri jeho varení vyhnúť a čo do neho naopak pridať?

Suroviny sú základ

Bez surovín to nejde. A bez tých kvalitných už vôbec nie. Každý kuchár vám potvrdí, že z nekvalitných ingrediencií kvalitné jedlo proste nevykúzlite. A pri vývare je to práve takto. My Slováci sme ale národ šetrný a na korunu skúpy, a to aj na miestach, kde sa to vyložene nehodí. Ako výber surovín do jedál.

Kačice aj králiky, ale bravčové nie

Najlepší vývar urobíte z kvalitnej dedinskej sliepky. Skvelé je, keď spolu s ňou vyvaríte aj hovädzie kosti. Použiť je skvelé napríklad aj hus, kačicu a dokonca králika. Len vývar z bravčového nie je úplne to pravé „orechové“ a labužníkom sa s ním nezavďačíme. Navyše ošípané bývajú kŕmené úplne nevhodne často aj v domácich chovoch a nikdy neviete, čo s ich mäsom dostávate do tela.

Vývar je ideálne variť najmenej štyri hodiny, ale čím dlhšie, tým lepšie. Môžete doň pridať ešte koreňovú zeleninu, ako mrkva, zeler alebo petržlen, nič iné už ale nie! Žiadna soľ, žiadne korenie. To pridáte až do výslednej polievky pred podávaním.

Prilievať studenú vodu

Ako sme už písali, základom dobrého vývaru sú kvalitné suroviny. Na kurací potrebujete skelety, krídla, chrbty alebo krky. Na hovädzí hruď, pliecko, rebrá, chvost alebo mäso z krku. Aby bol vývar voňavý a silný, je dobré mäso aj kosti pred varením dať na pekáč do rúry predhriatej na 180 °C asi na 20 minút. Mäso sa zatiahne a zozlatne. Mäso potom dajte do veľkého hrnca a zalejte studenou vodou a pomaly priveďte k varu. Keď použijete horúcu vodu, uvarí sa síce skôr, ale mäso sa zatiahne a nepustí do vývaru šťavu. Také sa hodí len v prípade, že ho varené plánujete použiť k omáčke. Aj počas varenia pridávajte vodu studenú.

Ako uvariť skvelý vývar

Nekrájajte zeleninu

Do vývaru, ktorý plánujete variť dlho, zeleninu nekrájajte! Rýchlo by sa rozvarila a pustila všetky chute a vône, ktoré by nakoniec zmizli. Lepšia je vcelku. S mrkvou opatrne, vo väčšom množstve vývar osladí. Ak dávate aj cibuľu, tú rozpoľte a použite aj so šupkou, ktorá dodá peknú farbu. Pri cedení rozvarenú zeleninu povyberajte a na poslednú fázu varenia pridajte novú, nakrájanú na kocky, ktorá bude správne uvarená. Keď chcete zvýrazniť jej chuť, osmažte ju na panvici na masle.

Zbierajte penu!

Častou chybou je, že vývar nie je číry, ako by mal byť, ale zakalený. Čiastočne je to preto, že ste poctivo nezbierali penu. Druhou príčinou je, že sa prudko varil a nebublal. Na vyčistenie sú dve cesty. Po uvarení je dobré vývar precediť najprv cez sito. Taký je dobrý na omáčky. Druhé cedenie je cez plátno. Alebo skúste čistenie s bielkami. Ušľahajte z troch vajec tuhý sneh a pridajte ho do vychladnutého vývaru. Pomaly priveďte do varu a bielky na seba naviažu nečistoty a potom vývar stačí precediť cez utierku. A poslednou možnosťou je dať do vývaru na nejaký čas povariť očistený celý zemiak.

To je celé kúzlo! Dobrú chuť 🙂

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií