fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rakúskom sa ženie supercela, ktorá mieri nad Slovensko. Padajú veľké krúpy

Cez východné Rakúsko sa ženie pomerne silná búrka, ktorá má supercelárne znaky. Práve v týchto chvíľach začína prekračovať hranice Slovenska.

Máte tip? napíšte nám mailom

V rakúskej spolkovej republike Dolné Rakúsko už od skorých ranných hodín úradujú búrky. Niektoré majú aj supercelárne črty.

Ešte skoro ráno sa sformovala búrková línia, ktorá siahala takmer od mesta Graz až po české Pardubice. Z tejto línie sa niekoľko búrok vyskytlo aj na krajnom západe našej krajiny.

Kým u nás a v susednom Česku búrky priniesli len zrážky, v spomínanej rakúskej oblasti boli prejavy aj intenzívnejšie.

Takéto krúpy padali v rakúskej obci Gasen, zdroj: Michaela Kern
Takéto krúpy padali v rakúskej obci Gasen, zdroj: Michaela Kern

Z Rakúska hlásia krúpy a množstvo zrážok

Zo zasiahnutej oblasti, v ktorej vyčíňala supercela, hlásili obyvatelia predovšetkým krúpy. V obci Gasen dosahovali krúpy priemer aj okolo 6-8 cm.

Okrem krúp sprevádzali búrky aj výdatnejšie zrážky. Z radarových údajov vyplýva, že v niektorých oblastiach mohlo za krátky čas spadnúť aj viac ako 50 mm zrážok. Supercela vo východnej Viedni odstavila niekoľko domácností od dodávok elektrickej energie.

Poloha búrok o 9:40 h, zdroj: imeteo.sk
Poloha búrok o 9:40 h, zdroj: imeteo.sk

Výrazná je aj blesková aktivita. Za dnešný deň detekcie bleskov v oblasti Slovenska, Česka a Rakúska zaznamenali vyše 40 000 úderov.

Supercela mieri na Slovensko

Supercela, ktorá sa nachádza nad východným Rakúskom začína prekračovať hranice Slovenska v oblasti Malaciek. Treba počítať s tým, že aj na našom území môže priniesť veľké krúpy.

Prečítajte si tiež:
PRVÉ INFO: Prichádza letné počasie. Teploty budú +30 °C

Medzičasom ďalšie búrky v týchto chvíľach úradujú aj medzi Nitrou a Trenčínom.

Polohu búrok môžete sledovať aj LIVE, a to prostredníctvom nášho iRadaru.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií