Autor humanoidného robota chce aby mali roboty práva najneskôr do roku 2045. Ako to ovplyvní ľudstvo?
Môžu roboty reálne získať práva ako ľudia a aký by to malo na nás dopad?
Určite ste už zachytili informácie o humanoidnom robote Sophia, ktorý sa pred kamerami vyjadril, že chce zničiť ľudstvo. Ešte v minulom roku tento robot dostal občianstvo Saudskej Arábie. Podľa vlastných slov chce aj vlastnú rodinu. Jej vynálezca, doktor David Hanson, však chce, aby získala viac občianskych práv. Tvrdí, že roboty by mali získať práva najneskôr do roku 2045.
Zdroj: GettyImagesPredpokladá sa, že do roku 2029 budú počítače na inteligenčnej úrovni ročného dieťaťa a od spomínaného roku 2045 by mali začať žiadať humanoidné roboty aj vlastné práva. Práve rok 2045 predpovedal aj futurista Ray Kurzweil, ktorý kedysi povedal, že v tom čase nastane obrovský technologický prelom, pri ktorom prevýši umelá inteligencia tú ľudskú. To by podľa predpovede malo viesť k inteligenčnej explózii, ktorá by mohla spôsobiť aj vyhubenie ľudstva.
“Keďže požiadavky ľudí na inteligentné prístroje tlačia na vývoj umelej inteligencie sú stále vyššie, dá sa predpokladať, že príde bod, kedy sa roboty prebudia a budú trvať na tom, že chcú vlastné práva, podľa ktorých by žili slobodne a mohli tak rozvíjať vlastný potenciál,” vysvetľuje Hanson, ktorý zároveň dodáva, že zrejme budeme nútení rozhodnúť sa, či prijmeme väčšiu víziu toho, čo znamená byť skutočne ľudským.

Podľa Hansona budú môcť pokročilé roboty uzatvárať manželstvo, vlastniť pôdu či dokonca voliť. Jeho už spomínaný humanoidný robot Sophia už získal saudskoarabské občianstvo a má aj viac práv než ženy v tejto krajine.
Zdroj: Independent