fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poslanci schválili lex korona: Čo všetko budú sledovať cez mobilné telefóny?

Poslanci si myslia, že lex korona zabráni hromadnému šíreniu koronavírusu, ktorý v týchto dňoch paralyzuje celú Európu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Štát bude môcť získavať od mobilných operátorov údaje o zákazníkoch, aby mohol identifikovať ľudí s koronavírusom. Ako bude fungovať sledovanie vysvetlila médiám a verejnosti Veronika Remišová, vicepremiérka pre investície a informatizáciu.

Lex korona a zber informácií

“Stretla som sa so zástupcami mobilných operátorov a telekomunikačného úradu ohľadom pripravovaného riešenia pre identifikovanie osôb potenciálne nakazených koronavírusom. Zhodli sme sa na našom spoločnom záujme chrániť občanov Slovenska pred šírením pandémie,” vysvetľuje Veronika Remišová.

Počet ľudí infikovaných koronavírusom každým dňom narastá. Vláda Slovenskej republiky preto prijíma viacero opatrení, aby zmiernila šírenie nákazy. Jedným z nich je aj návrh zákona o pohybe mobilov, ktorý včera schválila vláda. Opoziční poslanci ho podľa Remišovej nesprávne interpretujú, aby si aj v týchto ťažkých časoch nahnali politické body.

Veronika Remišová tvrdí, že toto opatrenie nemá byť v žiadnom prípade nástrojom na sledovanie ľudí, ako sa to snažili opoziční poslanci „prekrútiť“. Má sa zberať len limitované množstvo dát, ktoré sa týkajú najmä lokalizačných údajov spolu s časom ich vzniku. A to výhradne u osôb, u ktorých sa potvrdila nákaza koronavírusom a po ich vyslovenom súhlase.

Prečítajte si tiež:
10 vecí, vďaka ktorým sa v karanténe nezbláznite
Na Slovensku stále platia prísne bezpečnostné opatrenia. Zdroj: .tyzden.sk

Čo všetko budú sledovať?

Operátori budú na základe zákona poskytovať len dáta o pohybe mobilu infikovanej osoby. V žiadnom prípade nepôjde o obsah hovorov, správ, či údaje o tom, kto si s kým telefonoval.

“Absolútne to vylučujem, ľudia môžu byť pokojní. Tieto citlivé údaje v žiadnom prípade nie sú predmetom schváleného zákona. Pripravované technické riešenie, ktoré už funguje v Českej republike, vám odprezentujeme už o pár dní,” uviedla Veronika Remišová.

V princípe je cieľom identifikovať potenciálne nakazených koronavírusom tak, že operátori call centra budú telefonicky kontaktovať už infikované osoby, na základe ich súhlasu použijú lokalizačné dáta od mobilných operátorov a pomôžu im spomenúť si, kde sa v posledných dňoch pohybovali a s kým sa stretli. Dáta sa budú využívať a uchovávať len počas nevyhnutého času a ihneď potom budú zmazané.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií