Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Malcolm Rendle zbiera plastové fľaše okolo rieky a vyrába z nich slnečné okuliare. Vyzerajú takto štýlovo

Odkedy sa objavujú nelichotivé informácie o našej planéte, s inšpiratívnym nápadmi sa akoby roztrhlo vrece. Malcolm Rendle je ďalším živým príkladom.

Určite nenapíšeme nič nové, keď spomenieme, že rieky sú plné plastov. Vedci odhadujú, že v roku 2050 bude v riekach viac plastov ako rýb. Situácia je alarmujúca už teraz. Z každej strany sa na nás valia nepekné prognózy, ktoré hovoria o ničivých následkoch ľudí na našu planétu. Rieky i moria sú plné plastových fliaš a igelitových vrecúšok, ktoré si v nich voľne plávajú. Ak sa stretnú so živočíchmi, následky sú fatálne. 

Rovnaká situácia nastáva aj v prípade slamiek. Stále sa však medzi nami nachádzajú ľudia, ktorí hľadajú alternatívu. Nebolo to tak dávno, čo sme písali o dvoch skvelých nápadoch, ktoré by mohli celú situáciu vyriešiť (a vlastne už ju aj vyriešili). Na maratóne v Londýne plastové fľaše nenájdete, nahradili ich rozložiteľné vrecúška naplnené vodou. Na boj so slamkami sa v Kórei pripravili skutočne originálne – vyrábajú jedlé slamky.

Slnečné okuliare z plastových fliaš

Malcolm Rendle je jeden z tých, ktorí odmietajú sedieť so založenými rukami. To, čo videl počas prechádzky v Rio de la Plata v Argentíne, mu otvorilo oči (išlo o kilogramy plastových fliaš a iného ťažko rozložiteľného odpadu, ktoré sa voľne nachádzali na pobreží).

Zdroj: upsocl.com

Rozhodol sa konať. Chcel vymyslieť niečo, čo by mohlo všetky odpadky zmeniť na užitočné veci. Netrvalo dlho a vznikla lokálna značka Bond Eyewear, ktorá používa plastové fľaše na výrobu slnečných okuliarov.

„Chcel som vytvoriť produkt, ktorý by premenil nepotrebný odpad, zároveň som chcel docieliť, aby mohli nositelia pri otázke, aké máš štýlové okuliare, povedať, že sú vyrobené z recyklovaných materiálov. Tak som prišiel k myšlienke vyrábať ekologické okuliare z plastov,” povedal mladý Argentínčan, ktorý sa svojím projektom snaží o prepojenie ľudí a životného prostredia.

Všetky fľaše sa odovzdávajú do recyklačného zariadenia, kde sa spracovávajú. Najprv sú rozdrvené a potom premenené na vlákno, ktoré vstupuje do 3D tlačiarne, kde je lisované a následne pripravené na brúsenie a odstránenie nedostatkov.

Dúfajme, že bude existovať ešte veľa podobných projektov, vďaka ktorým nebudú použité plasty končiť v moriach, ale premenia sa na niečo užitočné. Tlieskame všetkými desiatimi. 

Zdroj: upsocl.com, instagram.com/BOND Eyewear, instagram.com/Plastic Oceans

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií