Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ukázali, ako na to: Na maratóne v Londýne nahradili plastové fľaše rozložiteľnými vrecúškami naplnenými vodou

Rok 2019 je prelomovým – zatiaľ čo jedni chodia po trhovisku a zbierajú zhnité ovocie, aby z neho vytvorili nové eko vecičky, iní vyrábajú botasky z ananásu alebo z kávových zŕn. Prípadne si vymenia plastovú slamku za tú z trávy alebo si z PET fliaš postavia rovno dom.

Vzhľadom na nelichotivý stav svetových oceánov či našich ciest, lesov a parkov záujem o životné prostredie stúpa. S rastúcim dopytom po trvalo udržateľných produktoch sa spoločnosti po celom svete snažia nájsť riešenia, ktoré budú šetrné nielen pre životné prostredie, ale i pre zvieratá a v konečnom dôsledku aj pre ľudí. Vedeli ste, že plasty sú aj v našich črevách?

Plastom na maratóne odzvonilo

Kto bol na maratóne, tak vie, že bez fľašiek s vodou sa to nezaobíde. Tie nie vždy však skončia tam, kde majú. S plastom je to boj na dlhé trate. Veľká časť opýtaných Londýnčanov sa zhodla na tom, že by sa radi zúčastnili na rôznych športových či kultúrnych podujatiach, no tisícky plastových fliaš, ktoré po nich na uliciach zostávajú, ich odrádzajú. V roku 2018 bolo na maratóne v Londýne použitých 920 000 plastových fliaš, pričom jedna plastová fľaša sa rozloží za 450 až 1000 rokov. Zmeny by sa preto mali vykonať čo najskôr. Londýnsky maratón ukázal, ako na to.

Množstvo plastových fliaš, ktoré boli počas maratónu všade, odrádzali najmä návštevníkov. Zdroj: boredpanda.com

Tento rok sa usporiadatelia rozhodli, že plastové fľaše účastníkom rozdávať nebudú. Postarala sa o to začínajúca značka Skipping Rocks Lab, ktorá prišla s prevratnou novinkou pokojne použiteľnou aj inde ako vo svete športu. Vyrába vrecká napustené vodou nazývané ako Ooho. Tento zázrak je vyrobený z morských rias a nechutí inak ako klasická pitná voda, na akú sú športovci počas behu zvyknutí. Hlavným cieľom spoločnosti bolo vytvoriť obaly, ktoré sa sami rozložia a nezanechajú za sebou žiadne, zväčša trvalé stopy v podobe plastov.

Výborná alternatíva plastových fliaš. Zdroj: boredpanda.com

Čo hovoria čísla?

Maratón v Londýne takýmto spôsobom znížil používanie 920 000 plastových fliaš na 704 000. Tieto vrecká môžu byť použité nielen na vodu, ale aj na iné, sladené nápoje. Spoločnosť uvádza, že sú veľmi populárne na festivaloch, kde bežne vznikajú tony plastového odpadu.

Iná situácia nie je ani na Slovensku, konkrétne v Trnave a Liptovskom Mikuláši, kde je úplný zákaz plastov na kultúrnych akciách. Aktuálne sa k nim pridala aj Praha, informovali sme o tom len nedávno. Prvé počiny o zmenu situácie možno sledovať od roku 2013, kedy študenti Rodrigo Garcia Gonzalez a Pierre Paslier predpovedali, že situácia sa bude každým rokom zhoršovať. Mali pravdu.

Jedným z bezprostredných výhod rias je, že môžu narásť až do jedného metra, pričom nepotrebujú neustály príjem vody a ani hnojivo, aktívne prispievajú i k okysľovaniu oceánov. Myšlienka sa rýchlo rozšírila, dnes sa vrecúška využívajú aj na uchovávanie omáčok. 

Zdroj: boredpanda.com

Tím tiež plánuje vytvoriť sieťky na ovocie a zeleninu, tepelné fólie a vrecúčka na nepotravinové výrobky, ako sú skrutky, klince, ale i na tie veci, ktoré bežne používame a neuvedomujeme si, v čom sú vlastne zabalené.

Pozrite sa, ako to celé funguje:

https://www.facebook.com/262283263910682/videos/410024189846054/

 

Zdroj: boredpanda.com, facebook.com/Gyvenu Žaliai

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií