Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenčina sa vyučuje aj v Paríži na Štátnom inštitúte východných jazykov a kultúr INALCO

INALCO je jedinou francúzskou školou, ktorá ponúka kompletné vysokoškolské štúdium slovenčiny vo Francúzsku. Na lektoráte študuje momentálne slovenčinu 14 študentov aj so stážistami.
 
 
V súčasnom akademickom roku pôsobí aj jeden lektor slovenského jazyka na Štátnom inštitúte východných jazykov a kultúr (INALCO) v Paríži. TASR o tom informoval odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva.
 

Lektor zo Slovenska

 
Odbor komunikácie sa k téme zahraničných lektorov na francúzskom INALCO vyjadril nasledovne: „Lektori pôsobia v zahraničí na základe medzinárodných zmluvných dokumentov uzatvorených medzi MŠVVaŠ SR a partnerskou stranou. Vyslanie lektorov sa uskutočňuje na základe požiadavky partnerskej strany, ktorá pre výučbu slovenského jazyka a kultúry zabezpečí vhodné podmienky (študijné odbory, programy).“
 
 
Slovenčina sa vyučuje aj v Paríži na Štátnom inštitúte východných jazykov a kultúr (INALCO)
Zdroj: inalco.fr
 

Rozhodli sa nepokračovať

V predchádzajúcom období pôsobili lektori na univerzitách v Clermont Ferrand, v Štrasburgu a učiteľ v Bordeaux. Francúzska strana o vyslanie lektorov slovenského jazyka a kultúry nepožiadala v ďalšom období. Ako sa vyrieši nasledovná situácia s prijímaním lektorov zo zahraničia, ostáva nezodpovedané. Na výsledky si budeme musieť počkať ešte hodnú chvíľu.

V Bordeaux bola v roku 1991 zriadená aj Slovenská sekcia na miestnom Lýceu Camilla Julliana. Od školského roku 2012/2013 sa v programe nepokračuje. Nakoľko nedošlo k dohode na spôsobe financovania učiteľa-asistenta na lýceu v Bordeaux, na základe dohody medzi slovenskou a francúzskou stranou sa nerobil nový nábor slovenských študentov do Bordeaux.

Rezort školstva na otázku TASR, prečo došlo k zrušeniu výučby, odpovedá, že štúdium slovenských žiakov v Bordeaux nie je zakotvené v aktuálnom zmluvnom dokumente.

Na základe údajov ministerstva v prebiehajúcom akademickom roku pôsobí v zahraničí 22 lektorov slovenského jazyka a kultúry v 15 krajinách sveta. Či sa počet lektorov rozšíri, ostáva otázne.

 
Zdroj:
 
 
 
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií