fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenskí vedci majú dôvod na radosť. Podarilo sa im vyvinúť vlákno, ktoré odpudzuje kliešte

Máte tip? napíšte nám mailom

Slovenskí vedci vyvinuli vlákno, ktoré by mohlo ľudí i zvieratá chrániť pred kliešťami.

Vedcom zo Slovenska sa podarilo vyvinúť špeciálne vlákno, ktoré svojimi vlastnosťami odpudzuje kliešte. Možno ho zapracovať do akéhokoľvek materiálu, či už do odevov alebo do obojkov, a tak by mohlo ochrániť pred malými krvilačnými parazitmi nielen ľudí, ale i zvieratá. Odhaduje sa, že na Slovensku už čoskoro nenatrafíme na oblasť, kde sa kliešte nebudú nachádzať a tak prichádzajú vedci s prevratnou novinkou v pravý čas.

Aj keď si stále mnoho ľudí myslí, že tieto malé parazity na nás číhajú na stromoch a z nich na nás skáču, pravdou je, že sa nachádzajú prevažne v tráve a ako svoje obete uprednostňujú fajčiarov. Ako-tak v bezpečí sa môžu cítiť ľudia, ktorí mávajú studené končatiny, pretože kliešte sú slepé a obeť si vyberajú na základe vylučovaného tepla, dychu či potu.

“Na telo sa dostáva na tých miestach, kde z oblečenia prejde na kožu. Keď máte krátke nohavice, vojde pod nohavice a pripije sa v tejto oblasti, keď máte dlhé nohavice a vytiahnutú košeľu, prejde pod ňu a pripije sa niekde okolo pása a ak máte tričko alebo košeľu zahnutú do nohavíc, tak pokračuje ďalej, vyjde na plecia a cez golier a manžety vyjde na telo,” ozrejmil Branislav Petko, parazitológ.

Prečítajte si tiež:
Toto sú výherné svadobné fotky za rok 2016. Fotografom sa na nich podarilo zachytiť niečo ozaj nečakané!

“Vyvinuli sme technológiu, ako rôzne prírodné látky ukotviť do toho vlákna. Je v ňom jedna zo skúmaných prírodných látok, ktoré sa ukázali ako účinné,” uviedol vývojár špeciálneho vlákna, Tomáš Zatroch, ktorý dodal, že výroba vlákna trvala niekoľko mesiacov.

Slovenskí vedci v súčasnosti toto vlákno zapracovali do ponožiek a teraz majú v pláne testovať napríklad to, ako na ne bude pôsobiť pot, či to, koľko praní vydržia bez toho, aby stratili svoj ochranný účinok.

 

 

Foto: http://www.tvnoviny.sk/zaujimavosti/1931232_slovenski-vedci-predstavili-unikatnu-ponozku

Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/zaujimavosti/1931232_slovenski-vedci-predstavili-unikatnu-ponozku

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií