fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko bojuje o Oscara: Odbornej porote sa predstaví dráma Nech je Svetlo

Máte tip? napíšte nám mailom

Slovensko má šancu získať  prestížnu zlatú sošku. O Oscara zabojuje dráma s názvom Nech je Svetlo.

Slovenský film od režiséra Marka Škopa už teraz púta pozornosť. Filmovú novinku si stihli vychutnať niektorí diváci aj na prestížnom filmovom festivale v Karlových Varoch, kde ju uviedli v rámci hlavnej festivalovej súťaže. Do slovenských kín sa snímka dostala koncom septembra.

„Hlavnú úlohu stvárnil člen Činohry SND Milan Ondrík, ktorý si za svoj výkon odniesol Cenu pre najlepšieho herca z Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch,“ informuje o tom  audiovizuálne informačné centrum. Film Nech je Svetlo upútal aj Ekumenickú porotu. Ocenila ho Zvláštnym uznaním.

Teraz film mieri vyššie. Zabojuje o samotného Oscara v kategórii najlepších medzinárodných celovečerných filmov.

Víťazné filmy a ocenené tvorivé výkony za rok 2019 vyhlási AMPAS na udeľovaní 92. výročných cien 9. februára 2020 v hollywoodskej sále Dolby Theatre v Los Angeles.

Získajú Oscara za hľadanie pravdy?

„Hlavný hrdina filmu Nech je svetlo Milan (40) má tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí, že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba,“  informuje o tom Kinema na svojom webe.

Vo filme sa objavia aj Ľubomír Paulovič, Csongor Kassai, Anikó Vargová, František Beleš, Zuzana Konečná, Daniel Fischer a ďalší.

Prečítajte si tiež:

VIDEO Na filmovom plátne ožíva silný príbeh: Do kín mieri úchvatný trikový film o Štefánikovi

Už teraz má film výborné hodnotenie v Československej-filmovej databáze. Film sa vyšplhal (24.10.2019) na 79%. Vybrali sme niekoľko najzaujímavejších hodnotení. Českí diváci film nešetria chválou. Všetky komentáre si môžete prezrieť po prekliku TU.

      Slováci sa rozbehli

  • Nadšene tlieskam! Slovensko vysiela do boja o nominácie na Oscarov snímku, voči ktorej nemám výhrady, iba slová chvály a uznania. Milana Ondríka obdivujem už dlhšiu dobu.
  • Slováci sa teda rozbehli. Tento film vám miestami nedovolí ani dýchať. Také je v ňom napätie. Atmosféra by sa dala krájať. Naviac sa snímka venuje veľmi súčasnej téme. Akurát s tou kritikou cirkvi, to tvorcovia trochu prehnali a koniec nemusel byť toľko otvorený.

  • Jeden z tých najzaujímavejších slovenských počinov, za poslednú dobu.
  • Mimo môj program. Ale skrze hodnotenia a ovácií nešlo odolať a odmietnuť. A tak sa vraciam na svoje milované Slovenska. Do krajiny, kde filmy už pomaly robia lepšie ako u nás.
  • Vianočné sviatosti v rodine, či s veriacimi v kostole predznamenávajú pokoj a čistotu v dušiach. Opak je pravdou. Na tento vianočný čas Milanova rodina nikdy nezabudne… Marko Škop už pri svojom debute Eva Nová naznačil, že z dokumentaristu sa stáva vyzretý scenárista a režisér. V tomto prípade zameral svoj záujem na tradičnú rodinu kdesi zo zapadnutej dedinky, kde sa všetci obracajú k Bohu resp. k miestnemu farárovi. Ten je však na čele polovojenskej skupine mladých “násťročných”. Je toho veľa, čomu musí Milan vzdorovať a taktiež aj každý normálne kriticky zmýšľajúci divák. Tu je istý kameň úrazu… tento film mnohí nepochopia, budú ho brať ako útok na cirkev, na ukrývaný nacizmus v nás, na útok voči všetkému slovenskému. Škopov snímok je silný vo výpovedi, využíva intímnosť scén, každá je azda o dve-tri sekundy dlhšia ako býva obvykle a tým znásobuje divácky zážitok.

 

Marko Škop študoval žurnalistiku a Filozofickej fakulte UK (1996) a dokumentárnu tvorbu na bratislavskej VŠMU (2001). Pod jeho režisérskou taktovkou vznikli filmy ako Eva Nová (2015), Osadné (2009), Iné svety (2006), Rómsky dom (2001) a iné.

Čo myslíte, dočkáme sa Oscara? Budete držať palce slovenskej dráme Nech je Svetlo?

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií