fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko čaká výrazné oteplenie. Bude aj cez +20 °C

Teploty boli počas uplynulých dní pomerne nízke. V kombinácii so silnejším vetrom bola pomerne nízka aj pocitová teplota. Už čoskoro nás čakajú vysoké teploty, ktoré môžu atakovať hranicu +20 °C. Aké bude počasie cez víkend a čo nás čaká nasledujúci týždeň? Dočítate sa v nasledujúcich riadkoch.

Máte tip? napíšte nám mailom

Počas uplynulých dní sme na Slovensku pozorovali chladnejšie počasie. Dôvodom bola rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu so stredom nad východným Stredozemným morom. Po jej zadnej strane k nám prenikal chladnejší vzduch od severu.

Teploty dosiahli v pondelok len od +1,4 °C na Orave v Liesku, po +10,5 °C na juhu v Dudinciach. V utorok bolo najteplejšie v Lučenci, kde teplota dosiahla +12,8 °C. V stredu boli teploty podobné ako v utorok, najteplejšie bolo v Dudinciach (+12,4 °C).

Už dnes vo štvrtok budú ale teploty vyššie, najmä na západe by mali dosahovať aj do +15 °C.

Maximálne denné teploty vo štvrtok, zdroj: Meteologix
Maximálne denné teploty vo štvrtok, zdroj: Meteologix

Cez víkend nás čaká premenlivé počasie

Piatok bude na našom území slnečný a teploty by sa mali pohybovať v rozmedzí od +12 do +17 °C. Budeme pozorovať jasné až polojasné počasie a to predovšetkým popoludní.

Počas soboty budeme pozorovať spočiatku slnečné počasie, no počas dňa sa od západu začne oblačnosť zväčšovať. Dôvodom bude studený front, ktorý bude v brázde nízkeho tlaku vzduchu postupovať cez Poľsko a Česko ďalej na východ až juhovýchod. Maximálne denné teploty by mali dosiahnuť od +14 do +18 °C, popoludní a večer sa od západu zväčší oblačnosť, ochladí sa a vyskytnúť sa môžu aj prehánky či občasný dážď.

Prečítajte si tiež:
Slovensko dnes zasiahnu intenzívne búrky. Hrozia bleskové povodne
Postup studeného frontu v sobotu, zdroj: CHMI
Postup studeného frontu v sobotu, zdroj: CHMI

Za frontom nás čaká chladnejšie počasie. Nedeľa bude chladnejšia ako sobota, no oblačnosti bude menej. Maximálne denné teploty by v závere týždňa mali dosiahnuť od +7 do +14 °C.

Budúci týždeň budú teploty „útočiť“ na +20 °C

V pondelok sa začne opäť otepľovať. V oblasti Stredozemného mora sa usadí stred tlakovej výše, po ktorej zadnej strane k nám od západu bude prúdiť teplejší vzduch.

Už v pondelok tak budeme pozorovať nárast teploty. Maximálne denné teploty by mali začiatkom týždňa dosiahnuť od +10 do +18 °C. V utorok a v stredu nás čakajú ešte teplejšie dni.

V utorok by mali maximálne denné teploty dosiahnuť od +15 do +20 °C. Podobne by malo byť aj v stredu a modely momentálne predpokladajú, že aj vo štvrtok.

Minimálne prvá polovica nasledujúceho týždňa by mala byť teplotne nad priemerom, s jarnými teplotami, ktoré budú ohrozovať hranicu +20 °C či dokonca ju môžu aj prekonať.

Maximálna denná teplota v stredu, zdroj: Meteologix
Maximálna denná teplota v stredu, zdroj: Meteologix

Koniec budúceho týždňa v chladnejšom duchu

Teplé počasie by malo vydržať približne do stredy. Následne výrazne narastá neistota predikcie a modely momentálne počítajú s chladnejším scenárom. Na Veľkú noc sa tak predbežne očakáva chladnejší charakter počasia.

Prečítajte si tiež:
Snežiť neprestáva. Pozor na sneh a poľadovicu na cestách!
Predpoveď teploty v hladine 850 hPa (cca 1500 metrov) podľa modelu ECMWF, zdroj: ECMWF
Predpoveď teploty v hladine 850 hPa (cca 1500 metrov) podľa modelu ECMWF, zdroj: ECMWF

Zatiaľ sa ale ani v chladnejšom scenári neočakávajú teploty blízke nule a sneženiu by sme sa tak mali vyhnúť. Predpoveď počasia na Veľkú noc prinesieme, keď budú predikcie istejšie, počas najbližších dní.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií