fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko miliónmi prispeje na záchranu klímy! Ktorý štát je ďalší?

Máte tip? napíšte nám mailom

Ku štátom, ktoré sú aktívne v boji za záchranu klímy už môžeme počítať aj Slovensko. Pozrite sa, čo pre priaznivejší stav klímy urobí náš štát.

Slovensko je krajinou, ktorá historicky prvýkrát prispeje určitou sumou za záchranu klímy. Hodnota, ktorou náš štát pomôže sa ustálila na sume 1, 8 milióna eur. Zmluvu ohľadom tejto situácie podpísali minister životného prostredia SR László Sólymos (Most-Híd) spolu s výkonným riaditeľom fondu menom Yannick Glemarec. Ku podpisom zmluvy prišlo v priestoroch Stáleho zastúpenia SR pri OSN v New Yorku.

Finančná podpora pre rozvojové krajiny, ktorá je určená na projekty ohľadom zmeny klímy je jedným zo záväzkov týkajúcich sa  parížskej klimatickej dohody. Finančné prostriedky Zeleného klimatického fondu sa hlavne využívajú v oblasti riešenia niekoľkých klimatických problémov. Predovšetkým je to na podporu znižovania emisií, či efektívneho využívania zdrojov. Uplatňujú sa tiež pri riešení adaptačných opatrení aj v rámci znižovania množstva odpadu v životnom prostredí v rozvojových krajinách.

Pre záchranu klímy najmenej prispeje Poľsko

„Tým pádom, že sme prispievateľ, budeme aj v rade fondu, ktorá rozhoduje, na aké projekty tie peniaze idú.”  V súvislosti s riešením klimatických podmienok sa Sólymos pre TASR vyjadril nasledovne: „Tým pádom, že sme prispievateľ, budeme aj v rade fondu, ktorá rozhoduje, na aké projekty tie peniaze idú.” Podľa neho Slovensko bude pokračovať „v rámci svojich možností” v príspevkoch do Zeleného klimatického fondu. Česká republika tiež prispeje istou čiastkou peňazí. Ide o sumu 5,3 milióna dolárov. Rovnako prispeje aj Maďarsko a to hodnotou 4,3 milióna dolárov. Najmenšou sumou spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky údajne  prispeje práve Poľsko – 100 000 amerických dolárov.

Prečítajte si tiež:
VIDEO: Andrej Danko vykázal z NRSR 6 poslancov

Glemarec vyjadril vďačnosť Slovensku za príspevok do fondu. „Pomôže nám to v zmene paradigmy smerom k zníženiu emisií a klimaticky únosnému rozvoju v rozvojových krajinách a odvráteniu katastrofických klimatických zmien,” uviedol v súvislosti so záchranou klímy výkonný riaditeľ Zeleného klimatického fondu. O potrebe zredukovať tempo globálneho otepľovania hovorila v rámci svojho prejavu pred Valným zhromaždením OSN aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá tvrdí: „Vedecké dôkazy sú jasné: klimatická zmena je faktom a čas sa nám kráti. Ak však budeme konať hneď, môžeme znížiť emisie uhlíka v priebehu 12 rokov a udržať globálne otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa Celzia.”

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií