Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Jediná na Slovensku: Stredná škola v Pruskom otvorila učebný odbor salašníctvo

Stredná priemyselná škola v Pruskom reaguje na reálne potreby trhu práce. Odbor salašníctvo aktuálne študuje 12 študentov.  

V každom slovenskom okrese sa nachádza niekoľko obcí a miest, v ktorých sa rozprestiera salaš. A kde je salaš, tam sa predáva aj syr, žinčica či iné Slovákmi obľúbené syrové výrobky. Dnes má väčšina z nich vybudované aj drevené koliby. Práve tam si môžu turisti, ale aj miestni obyvatelia pochutiť na bryndzových haluškách s bryndzou priamo zo salaša či iných domácich slovenských špecialitách.

Každý salaš má aj svojho baču a pomocníkov, ktorý sa starajú o ovce či kozy a celkový chod salaša. Kým dodnes boli valasi a bačovia považovaní sa akýsi výnimočný jav, dnes sa nimi môže stať ktokoľvek. Dokonca aj s výučným listom.  

https://www.instagram.com/p/B317V16BhSd/

Otvorili odbor salašníctvo

„Od 1. septembra 2019 je odbor salašník, salašníčka experimentálne overovaný ako skrátené jednoročné štúdium, v ktorom sa v súčasnosti vzdeláva 12 žiakov. Absolventi po ukončení štúdia získajú osvedčenie o záverečnej skúške, čím sa stávajú kvalifikovanými zamestnancami pre výkon práce v oblasti chovu oviec a kôz, ovládajúci základy agroturistiky a salašníctva,“ priblížila riaditeľka školy Janka Fedorová.

Stredná odborná škola, ktorá sa nachádza v Trenčianskom kraji v obci Pruské vytvorila a predložila ešte v roku 2012 na schválenie Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu nový trojročný učebný odbor salašník, salašníčka. Až do tohtoročného školského roka sa ojedinelý odbor nepodarilo otvoriť.   

https://www.instagram.com/p/B14UVcrCniv/

Výučný list

Odbor salašník, salašníčka je možné študovať aj ako dvojročné skrátené štúdium, kde absolvent po úspešnom ukončení štúdia získa výučný list. Podmienkou pre prijatie na skrátené štúdium je však predloženie dokladov o absolvovaní iného vzdelania, napríklad výučného listu alebo maturitného vysvedčenia.

O nový odbor síce majú záujem mladí ľudia, no treba zdôrazniť, že nejde o jednoduché povolanie. Najnáročnejšia je starostlivosť o zvieratá, ktorá predstavuje aj dojenie či strihanie oviec.  

Čo si myslíte o tomto netradičnom povolaní? Chceli by ste sa stať bačom? Dajte nám vedieť v komentári či vás takáto práca zaujala a či by ste ju vymenili s tou, v ktorej pracujete teraz.

Zdroj: prehladsprav.sk

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií