fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tajomstvo bielych zubov odhalené! Spočíva v týchto potravinách

Máte tip? napíšte nám mailom

Sú zuby naozaj zrkadlom nášho jedálnička?

Sen väčšiny mužov a žien sú snehovo biele zuby. V lekárňach sa dá kúpiť množstvo výrobkov, pásikov či pást, ktoré nám už po krátkej dobe zuby krásne vybielia. No okrem prázdnej peňaženky sa tieto prípravky onedlho podpíšu aj na zubnej sklovine, a tak sa ľudia začínajú čoraz častejšie vyhýbať bieliacim prípravkom, ktoré kúpia v drogériách alebo ako voľnopredajný tovar v lekárni. Čo teda pomôže docieliť biele zuby? A čo tomu naopak bráni?

5 potravín, ktoré vaše zuby vybielia

Mäta

Bylinka, ktorá krásne vonia, vám okrem bielych zubov zanechá aj svieži dych. Ak teraz ale rozmýšľate nad mätovým čajom alebo cukríkmi, vyvedieme vás z omylu. Pokiaľ má mäta zuby bieliť, je potrebné, aby ste niekoľko jej čerstvých lístkov požuli v ústach. Účinok sa dostaví po pár týždňoch.

Kokosový olej

Tento olej je v móde už nejaký ten rok a stal sa liekom takmer na všetko. Využíva sa v kozmetike, liečení a aj v domácnosti. Po umytí zubov si skúste na kefku (alebo môžte aj na prsty) naniesť trošku kokosového oleja a vyčistiť zuby aj ním. POZOR, kefku s olejom nemáčame do vody pred tým, ako ňou zuby umyjeme. Kokosový olej môžete takto aplikovať aj niekoľkokrát za deň. Je to prírodný prostriedok, ktorý prospieva ďasnám aj sklovine, takže sa nemusíte báť.

Prečítajte si tiež:
Príbeh najslávnejšej mačky na Instagrame. Toto je Nala!

Zuby

Sóda (kypriaci prášok)

Táto metóda je osvedčená a spoľahlivá. Raz za mesiac si zuby vyčistite zubnou pastou, do ktorej pridáte malé množstvo sódy. Potom ňou približne 2 minúty čistite zuby a o výsledky sa postará čas 🙂 .

Ovocie

Citróny, jablká, hrušky, jahody… Ovocie obsahuje kyselinu askorbovú, ktorá má bieliaci účinok. Možno ste sa zamysleli nad tým, prečo práve jahody? Jahodové zrniečka dokážu zuby “obrúsiť” od špiny, a tým napomáhať k ich krásnemu vzhľadu. Nuž, keď doktori hovoria, že ovocie je zdravé a treba ho jesť viac, asi vedia, prečo to robia 🙂

Čerstvá zelenina

Mrkva, zeler, karfiol, uhorka…  Surová zelenina, ktorá je tvrdá dokáže zo zubov odstrániť povlak a napomáhať ich zdraviu. Hryzením tvrdej zeleniny si brúsime zuby a prospieva to aj zubnej sklovine. Tiež dokáže zbaviť žltého zubného povlaku.

zubár

Čo je postrach pre (biele) zuby?

Čierny čaj

Hoci čierny čaj je fantastický na trávenie a úspešne bojuje proti zubnému kazu, jeho negatívum je, že po pravidelnom a dlhodobom pití tohto čaju začnú zuby tmavnúť.

Prečítajte si tiež:
Zábavné prirovnania k známym menám

Káva

Kyseliny, ktoré obsahuje káva, spôsobujú zubný povlak, narúšajú sklovinu a spôsobujú tiež žlté až hnedé sfarbenie zubov. Toto všetko však závisí od množstva vypitej kávy a od toho, ako často ju pijeme.

Cigarety

Fajčenie nezafarbuje na žlto len prsty, ale aj zuby. Okrem toho, že fajčiari majú žlté zuby a jazyk, majú problémy so sklovinou a zlým dychom. Tiež je u nich vysoké riziko zubného kameňa, kazu a paradentózy.

Cigareta

Foto: pixabay.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií