fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

TIP NA KÚPANIE: Vyskúšajte tajchy pod banskoštiavnickou Kalváriou

Máte tip? napíšte nám mailom

Keďže nás už vonku trápia tridsiatky, kúpanie a lahodné osvieženie by sme najradšej mali na dennom poriadku. Čo je lepšie ako skočiť do vody, ponoriť sa a nechať povinnosti a starosti aspoň na chvíľu odplávať?

Ak ste však milovníkom moderných akvaparkov, všakovakých toboganov či víriviek, ani nemusíte čítať ďalej.

Dnes sa budeme venovať prírodným jazerám – tajchom

Tie sú roztrúsené v okolí niekdajšieho strieborného banského mesta a aj Mesta kultúry 2019.

Tajchy sú ľuďmi vytvorené, do hôr vrastené jazerá, ktoré kedysi dodávali energiu pre baníctvo v okolí Banskej Štiavnice. Na prelome 17. a 18. storočia ich bolo vybudovaných viac ako 66, z toho dodnes ostalo niečo cez 20. Geograficky sa delia do 8 základných skupín: Piargske, Banskoštiavnické, Kolpašské, Hodrušské, Vyhnianske, Belianske, Rudnianske a Počúvadlianske tajchy. Príjemná svieža voda, žiadny chlór, kúpanie uprostred lesa… Ako stvorené pre tých, ktorí zbožňujú prírodné jazerá!

Mimochodom, v nedeľu (9. 6.) sa konal aj Beh za štiavnické tajchy, pričom organizátori vysvetlili, že sa o ne už 10 rokov nikto nestará.

https://www.instagram.com/p/BjX29rTnMhq/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

K Veľkej vodárenskej, jednému z tajchov, sa môžete dostať zo štiavnického Námestia sv. Trojice pešo za 15 minút. Takisto je veľmi blízko Klinger alebo Beliansky tajch. Ak túžite po niečom, kde nebude extrémne veľa ľudí, odporúčame napríklad Halču, Bakomi alebo Evičkino jazero. Medzi najznámejšie a najväčšie zase patrí Počúvadlo s plochou približne 12 hektárov. Počúvadlianske jazero je zvyčajne aj východzím bodom túry na Sitno (1 009,2 m n. m.), najvyšší kopec Štiavnických vrchov.

Teplota vody v týchto jazerách býva počas sezóny okolo 20 stupňov, nečakajte teda žiadne prehnane teplé termálne pramene. Najteplejší je Kolpašský tajch v Banskom Studenci, kde slnko svieti najdlhšie. Nemusíte sa báť ani o hladné bruchá – dostupné sú stánky s občerstvením, takže si môžete dopriať klasický langoš, hotdog či hranolky.

Treba však spomenúť, že pri žiadnom z prírodných jazier nenájdete plavčíka a vstup do vody je len na vlastné riziko! Netreba sa preceňovať a podceňovať nepoznanú hĺbku vody či možnosť dostať kŕč.

Pozrite si video od našej snoubordistky Barbory Števulovej, Slovenky roka v kategórii Šport za rok 2017.

https://www.instagram.com/p/BWcA79HFJCB/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií