Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Travel bloger Milan Bez Mapy: Cestovanie si chcem naďalej užívať aj inak ako cez články a Instagram

Travel bloger Milan Bardún žije svoj sen. Povedal si, že nebude sedieť v kancelárii, dal výpoveď a začal spoznávať svet. Jeho blog Bez Mapy patrí medzi najčítanejšie blogy na Slovensku.

Navštívil minimálne 56 krajín a rozhodne nekončí. Milan si v roku 2013 založil cestovateľský blog Bez Mapy, ktorý podľa jeho slov trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Svoju cestovateľskú vášeň pretavil do zamestnania na plný úväzok, organizuje prednášky, workshopy a kurzy pre blogerov.

So svojimi skúsenosťami či lacnými letenkami sa s verejnosťou delí na Facebooku, Instagrame aj Youtube.

https://www.instagram.com/p/Bw8vt0jgv2B/?utm_source=ig_web_copy_link

Momentálne si na Kanárskych ostrovoch. Na ako dlho? Patria k destináciám, do ktorých by si odporučil vycestovať?

Kanárske ostrovy sú nenormálne! Vôbec nerozumiem, prečo mi trvalo takmer 30 rokov, kým som ich navštívil. Paradoxom je, že som bol trikrát v Austrálii a na Kanárskych ostrovoch až teraz. Prišiel som sem pozrieť kamaráta, spravuje tu luxusné vily s bazénom, ktoré prenajíma. Jeden sa mu uvoľnil, tak som sa nasťahoval ja.

Z Kanárskych ostrovov mám zatiaľ veľmi dobrý pocit, cítim sa ako na dovolenke, je tu celoročne teplo, no stále som v rámci Európskej únie a môžem sem cestovať bez pasu a roamingu. Ideálna kombinácia, nie?

Je veľmi málo vecí, ktoré ma vedia vytočiť. No v Indii som mal miestami nervy na krajíčku.

Už vieš, kam pôjdeš nabudúce? Máš vysnívané miesto, ktoré túžiš navštíviť?

Akurát som sa po ceste domov v lietadle smial, že za posledných 5 rokov sa mi nestalo, že by som po návrate z nejakej cesty nemal niekam kúpenú ďalšiu letenku. A ten moment nastal práve včera. (smiech) Letá vždy trávim doma v Bratislave. Letná Bratislava je krásna a je v nej veľmi málo ľudí – všetci sú odcestovaní na dovolenkách a mesto je také príjemnejšie. Plánujem Argentínu, no stále čakám na lacné letenky.

Veľmi ma láka aj exotika, čo ale v mojom prípade nie je thajská pláž. Ázie som sa na dlhú dobu presýtil, najmä po pobyte v Indii. Teraz chcem navštíviť menej špinavé a menej ľudnaté krajiny, ako je napríklad Grónsko.

View this post on Instagram

✈️✈️✈️ Tento popis píšem v taxíku na letisko v Díli, z ktorého opúšťam Indiu a Nepál po 5 týždňoch cestovania a posúvania svojich limitov. .. ✅ Pýtam sa mamy, či by sa do Indie vrátila, hovorí mi: “India má postupnosť. Najskôe je to šok, zhnusenie a smrad. Po čase si však začneš všímať aj tie pekné veci. Indiu treba brať tak, ako je a je to úplne iná planéta.” .. S mamou nemôžem nič, iba súhlasiť. Keď som si konečne zvykol na ten smog v mestách a prestali ma bolieť pľúca, keď som konečne prestal fotiť každú jednu zamyslenú kravu v strede križovatky a prestal sa zamýšľať, že prečo idú niektoré autá v protismere, prestal rozčuľovať na tom, akí sú Indovia nedôslední a spomalení, že im treba všetko pripomínať a hovoriť trikrát, uvidel som zrazu niečo, čo som si doteraz nevšimol. . Uvidel som ochotných ľudí, ktorí sa usmievajú a poradia. Zahryzol som sa do perfetkného syru paneer, privoňal si k omáčke tikka masala a moje brucho zaplavilo mangové lassi. Uvidel som farebné oblečenie a Taj Mahal, chrámy celé zo zlata, ktoré som nevidel nikde inde na svete a vychutnal si korenistý masala čaj, ktorý si nesiem aj domov. Zrazu tie smeti po kolená neboli to, na čo som sa pozeral. ❌ Myslel som si, že keď som navštívil 56 krajín, že ma nič neprekvapí. S prístupom “všade bol, všetko videl” som prišiel do Indie a dostal okamžitú facku. .. Mama sa ma pýta, “Ty by si sa vrátil do Indie, Milanko?” .. Ja som sa šibalsky usmial, žmurkol na ňu, prepudroval nos a nastúpil do lietadla. @milan_bezmapy

A post shared by Milan Bez Mapy (@milan_bezmapy) on

Vedel by si si spomenúť na konkrétny zážitok z ciest? Čo ťa potešilo, prípadne ťa vytočilo.

Je veľmi málo vecí, ktoré ma vedia vytočiť. No v Indii som mal miestami nervy na krajíčku. Aká ťažká môže byť kúpa vlakového lístka na cestu, ktorá trvá dve hodiny? Musíte si sadnúť na hodinu do cestovnej kancelárie. Takýchto momentov tu bolo veľa, ale po čase som ich prestal riešiť a bral tak, ako prídu.

Pamätám si, ako som bol v Mexico City, keď do mojej izby vtrhla recepčná o tretej ráno a po anglicky kričala, že mám okamžite vypadnúť. Prečo? Spustilo sa varovanie pred zemetrasením a celú budovu bolo potrebné evakuovať. Následne som asi hodinu stál na ulici v pyžame, bola mi zima a zemetrasenie neprichádzalo. Akonáhle sa vypol alarm ohlasujúci varovanie, mohol som ísť naspäť do postele.

Nie je také jednoduché spraviť kompozične peknú fotku.

Stalo sa už, že si na cestovanie veľmi nemal chuť a nútil si sa do neho? Predsa len, čakanie na letiskách, dlhé lety, prestupy, papierovačky…

Nestalo.

Po svete zväčša cestuješ sám. Kto ťa teda fotí?

Statív. Kúpil som si ho presne na tento účel. Kvôli fotkám je pre mňa lepšie, ak ide niekto so mnou, ale to sa málokedy podarí. Pamätám si, ako som bol v Lisabone a prišla za mnou staršia pani, ktorá sa na mňa ľúbostne pozrela a spýtala sa, či ma vyfotí. Ja na to, že nie, ďakujem, mám v tomto prax (smiech).

Keď môžem, dám sa niekomu odfotiť, ale ono to nie je také jednoduché spraviť kompozične peknú fotku. Stalo sa mi, že som dotyčným osobám ukázal presný uhol, kde bude čo, kade pôjde aká línia, kde budem stáť ja a fotka sa aj tak nepodarila. Niektorí ľudia na fotky jednoducho nemajú “oko”. Iní mi spravili tak krásne zábery, že sám by som to neodfotil lepšie. Instagram na fotografie kladie stále vyššie nároky, ktorým je potrebné sa prispôsobovať.

Okrem prevádzky blogu sa venuješ aj destinačnému manažmentu. Čerpáš z marketingových poznatkov korporátu, v ktorom si kedysi pracoval?

Tá prevádzka blogu a destinačný manažment spolu súvisia, keďže ja sa destinačnému manažmentu venujem priamo na blogu. Samozrejme, práca v korporáte, hoci len 6 mesiacov, mi dala do môjho terajšieho pracovného života a podnikania množstvo skúseností, z ktorých budem ešte dlho ťažiť.

Mnohí na korporát nadávajú, no ja som tam išiel s tým, aby som sa naučil to, čo viem neskôr využiť vo svojom podnikaní. Klíma a zatvorené okná počas teplého leta naozaj neboli pre mňa.

Prečo všetci turisti skončia v Bratislave? Lebo nevedia, ako sa dostať do Tatier.

Čo by podľa teba malo Slovensko zlepšiť, aby prilákalo viac návštevníkov?

Služby a dopravu. Prečo všetci turisti skončia v Bratislave? Lebo nevedia, ako sa dostať do Tatier. Príšerná úroveň vlakov, dlhé čakania na prestupy a meškania nie sú presne to, ako chcete tráviť svoju dovolenku. Navyše, dohovoriť sa na Slovensku po anglicky, mimo Bratislavy a Košíc, je naozaj problém.

https://www.instagram.com/p/BtDEdT4gqhO/?utm_source=ig_web_copy_link

Niekde si spomínal, že viac práce máš vtedy, keď si na Slovensku, nie počas cestovania. Myslíš, že to môže viesť ku kratším výletom?

Je to tak pol na pol. Keďže píšem blog výlučne po slovensky, mám slovenských a českých klientov. Výnimočne z USA a Austrálie. Ku kratším výletom ma vedie najmä to, že si nechcem na Slovensku trhať sociálne väzby a networking je tiež rovnako dôležitý. Odísť na 6 mesiacov cestovať je pekné, no život doma sa nezastaví. Našiel som zaujímavý model, chodiť preč na mesiac až 6 týždňov, vrátiť sa domov a tak to striedať. Funguje mi to, cestujem, no zároveň som aj s rodinou.

Je ťažké vymedziť si voľný čas, keď je tvoja práca aj záľubou?

Stále sa to učím. Napríklad, Kanárske ostrovy som si spravil ako dovolenku, kde som skoro vôbec nepracoval. Môže to vyzerať neuveriteľne, no niekedy sa nezastavím a som v jednom kole. Robiť sám na seba má veľa výhod, no aj tú nevýhodu, že nad vami nikto nestojí. Sebadisciplína je preto dôležitá, no rovnako nájsť si čas na odpočinok. Nechcem sa dostať do bodu, aby sa z cestovania stalo niečo, čo robím len preto, že ma to živí. Neživí. Živí ma blog a cestovanie si chcem naďalej užívať aj inak ako cez články a Instagram.

Nedávno si v rámci kampane O kúsok lepšie Slovensko zorganizoval so svojimi fanúšikmi zber smetí v Bratislave. Plánuješ viac projektov, do ktorých sa so svojimi čitateľmi zapojíš?

Určite áno. Chcem, aby mali naše stretnutia vždy dáky zmysel alebo pozitívny dopad.

https://www.instagram.com/p/Bx9HapKiChN/?utm_source=ig_web_copy_link

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií