Týchto 7 fráz nikdy nehovorte svojim deťom. Môžu totiž negatívne ovplyvniť ich mentálny vývoj
Nikto učený z neba nespadol a rovnako to platí aj o rodičovstve. Každý deň sa učíme nové a nové veci a to len preto, lebo pre svoje ratolesti chceme vždy len to najlepšie. Aj preto by ste si mali prečítať nasledujúcich 7 fráz, ktoré by ste zaručene nemali vravieť pri svojich deťoch.
1. “Mal by si počúvať dospelých.”
V prípade, že takto naformulujete vetu, tak dieťa si ihneď pomyslí, že všetci dospelí sú inteligentní a múdri, a preto musí urobiť tak, ako povedali. Ide o nebezpečnú frázu, pretože deti nevedomky začínajú dôverovať všetkým dospelým nevynímajúc cudzincov.
Správna veta by znela: “Musíte počúvať svojich rodičov”. Rodičia sú tí, ktorí vám chcú len to najlepšie, a práve ich by ste mali počúvať. Okrem iného táto fráza pomáha budovať zdravú nedôveru k cudzím a rozvíjať kritické myslenie.
2. “Prestaň plakať.”
Túto frázu pozná azda každý zná, pretože ju určite už aspoň raz použil. Nie je to však správne, pretože táto veta môže viesť k tomu, že dieťa si bude myslieť, že je nesprávne zobrazovať emócie a to určite nie je pravda.
Namiesto toho by ste mali s dieťaťom nadviazať konverzáciu a opýtať sa ho: “Prečo plačeš? Čo sa stalo?” Vďaka takejto verzií začnete s dieťaťom rozhovor a ono vám povie o svojich emóciách.
3. “Nebuď chamtivý.”
Aj keď všetci vieme, že je správne deliť sa, dieťa si pri tejto fráze ihneď pomyslí, že sa musí o všetko podeliť, že nič nie je jeho. Časom to môže dokonca vyústiť k správaniu “obetného baránka”, ktorý si nebude chrániť svoje vlastné hodnoty či majetky, pretože so všetkým sa bude deliť.
Naopak, správne by ste sa mali opýtať otázkou, na ktorú odpovie samotné dieťa: “Nechal by si chlapčekovi svoju hračku, aby sa s ňou mohol pohrať? Alebo vymeníte si hračky?” Vďaka tomu dáte svojmu dieťaťu príležitosť na to, aby sa samo podelilo o svoje hračky.
Pokračovanie článku nájdete na druhej strane
Nikto učený z neba nespadol a rovnako to platí aj o rodičovstve. Každý deň sa učíme nové a nové veci a to len preto, lebo pre svoje ratolesti chceme vždy len to najlepšie. Aj preto by ste si mali prečítať nasledujúcich 7 fráz, ktoré by ste zaručene nemali vravieť pri svojich deťoch.
4. “Kto ťa to naučil?”
V prípade, že sa stane niečo zle, negatívne, nepýtajte sa dieťaťa frázy typu: “Kto ťa to naučil?” Dieťa sa môže vyhnúť zodpovednosti v prípade, že vinu zvalí na niekoho iného.
Oveľa lepšie je spýtať sa dieťaťa: “Prečo urobilo dané gesto? Prečo sa napríklad pobilo?” Práve vtedy totiž dieťa môže vysvetliť činy, prečo k incidentu došlo, môže prevziať zodpovednosť za svoje činy.
5. “Pozri sa na toto šikovné dievčatko.”
Porovnávanie s druhými nelichotí dospelým a ani deťom. Aj preto si dajte pozor na to, aby ste u deti nevzbudzovali dojem, že druhé dieťa je lepšie či horšie, pretože to všetko má vplyv na sebaúctu dieťaťa.
Radšej sa sústreďte na svoje dieťa a vyzdvihnite jeho schopnosti. Vďaka tomu mu dodáte sebadôveru a podporíte ho v jeho talentoch.
6. “Porozprávame sa o tom doma.”
Ak aj vy reagujete v negatívnych situáciach vyhrážkou, že sa o danom incidente budete rozprávať doma, tak to nerobte. Dieťa bude mať pocit, že domov je akýmsi miestom, kde ho čaká trest, kde sa nebude chcieť vrátiť.
Namiesto toho zvoľte úprimnú komunikáciu a dieťaťu vysvetlite, čo vás rozrušilo, znechutilo. Iba tak naučíte dieťa vnímať aj vaše pocity a brať ich do úvahy.
7. “Si príliš mladý, aby si o tom premýšľal.”
Ak sa vás váš malý syn či dcérka budú pýtať na nejaké nepríjemné otázky, nikdy ich neodplašte vetou “Si príliš mladý, aby si o tom premýšľal”. Ak totiž dieťa nenájde odpoveď u vás, bude ju zaručene hľadať inde a kto vie, či pôjde o dôveryhodný zdroj…
Aj preto radšej priznajte, že teraz nie ste pripravení odpovedať mu, že potrebujete nejaký čas na to, aby ste si správnu odpoveď zistili. Vďaka tomu zostanete v očiach detí stále autoritou a zároveň nestratíte dôveru.
Foto: Flickr
Zdroj: brightside.me