Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nechajte pravdu nažive: UNESCO spúšťa kampaň proti vraždeniu novinárov

UNESCO spúšťa kampaň proti vraždeniu novinárov. Dôvodom je alarmujúci počet nevyriešených vrážd novinárov po celom svete.

Novinárska práca je určitým poslaním, ktoré veru nedokáže robiť každý. Aj napriek tomu, že sú medzi novinármi tí, ktorí neprinášajú pravdivé a objektívne informácie a podieľajú sa na vytváraní konšpirácií a hoaxov, obrovskú skupinu tvoria predovšetkým tí, ktorí si svoju prácu robia čestne a poctivo.

Novinári ako obete

Do dôležitej kategórie patria investigatívni novinári, ktorí plnia úlohu strážnych psov demokracie. Novinári sa snažia upozorňovať na prešľapy verejne činných ľudí, najmä v spojitosti s korupciou alebo mnohými kauzami politikov. Práve preto sa stávajú terčom záujmu. 

Práca novinára je nebezpečná najmä kvôli odhaľovaniu káuz a odkrývaniu podvodov. Novinári zomierajú vo svojich domovoch alebo v autách. Štatistiky ukazujú, že za posledných 12 rokov zomrelo viac ako tisíc novinárov. Najsmutnejšie na tom je to, že väčšina vrážd sa nikdy nevyšetrí a páchatelia zostanú neznámi a nepotrestaní.

Na svete je mnoho organizácií, ktoré sa snažia poukázať na spoločenský problém a vytvárať priestor na slobodnú žurnalistiku. Podporovať novinárov sa rozhodla aj organizácia UNESCO a preto vyhlásila 2. november za Medzinárodný deň na ukončenie beztrestnosti zločinov voči novinárom a vytvorila kampaň proti vraždeniu. 

Kampaň proti vraždeniu

Organizácia UNESCO spustila na sociálnych sieťach kampaň s názvom Keep Truth Alive (Nechajte pravdu nažive). Verejnosti na celom svete prostredníctvom nej ukazuje, ako a kde zomierajú novinári. Na stránke keeptruthalive nájdete interaktívnu mapu sveta s počtom, menami a fotografiami novinárov, ktorí boli zavraždení.

V roku 2019 bolo zavraždených 19 novinárov. Pochádzali zo Sýrie, Mexika, Hondurasu, Haiti, Líbye či Somálska. Vraždy novinárov sme porovnali s rokom 2018. Práve počas minulého roka bolo zavraždených 56 novinárov. Od roku 1992 bolo dokopy zavraždených 1357 novinárov, pričom najviac ich zomrelo v roku 2009.

https://www.instagram.com/p/B4XYT5yCdf8/

Ak by ste si mysleli, že vraždy novinárov sa týkajú len nedemokratických či menej vyspelých krajín, boli by ste na omyle. V Rusku od roku 1992 zavraždili 58 novinárov, v Ukrajine 12 a vo Francúzsku 9. Okrem zavraždených novinárov existujú aj tí, čo sú uväznení. Takýchto novinárov je po celom svete 250.       

Čo si myslíte o vraždách novinárov? Prečo podľa vás patrí novinárstvo k nebezpečným profesiám? Čo by ste zmenili, aby boli novinári oveľa viac chránení ako doteraz? Dajte nám vedieť v komentári váš názor.

Zdroj: aktuality.sk 

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií