fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Európe hrozia tornáda! Nebezpečné búrky prídu podvečer

V Európe sa dnes očakáva veľmi nebezpečné počasie. Očakávajú sa silné búrky, ktoré môžu opäť produkovať tie najnebezpečnejšie sprievodné javy ako veľké krúpy, či dokonca tornáda.

Máte tip? napíšte nám mailom

Dnešná situácia v Európe je mimoriadne zaujímavá. Aj nad našu oblasť bude prúdiť veľmi teplý vzduch, no súčasne sa už nad západnou Európou bude nachádzať studený front, na ktorom sa budú vytvárať silné búrky, ktoré môžu mať aj supercelárny charakter.

Silné búrky sa dnes očakávajú nad našim kontinentom predovšetkým v druhej polovici popoludnia a počas večera.

Búrky prinesie front

Dnešná synoptická situácia nad Európou je taká, že do našej oblasti, vrátane nášho územia bude prúdiť veľmi teplý vzduch pôvodne z Afriky. Súčasne od západu postupuje cez západnú Európu smerom do strednej Európy studený front.

Práve ten spôsobí, že sa tesne pred ním bude vytvárať rozsiahla búrková oblačnosť a dnešné podmienky opäť prajú tvorbe tornád.

Pravdepodobnosť tornáda v Nemecku

Dnes sú ideálne podmienky pre vznik tornáda predovšetkým v južnom Dánsku a v severnej polovici Nemecka. Studený front sa bude nachádzať na francúzsko-nemeckých hraniciach.

Pred ním bude táto oblasť Nemecka vo veľmi teplom a vlhkom vzduchu, ktorý je priaznivý pre vznik silných búrok a superciel.

Prečítajte si tiež:
Prepisuje sa história: Búrka Theta mieri k Európe. Toľko búrok sme ešte nemali

Tým dnes bude dopomáhať aj priaznivá situácia, čo sa týka strihu vetra. Ten sa očakáva aj v najnižších hladinách, čo je už jasný signál toho, že tornádo má šancu sa vytvoriť.

Ako uvádza aj služba Estofex, tak dnes nad oblasťou Nemecka vznikne niekoľko búrkových buniek, z ktorých sa môžu stať supercely a vďaka priaznivej dynamike môžu priniesť aj tornádo.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií