fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V okovách- príbeh desiatich doživotne odsúdených väzňov sediacich v Leopoldove

Časť 2: Miroslav Dubaj: Pri čítaní týchto riadkov si neoddýchnete. Ponoríte sa do mrazivej tmy mužov, ktorí žijú s tým, že už možno nikdy neuvidia svetlo slobodného sveta. Nezacítia ako chutí voľnosť. Pravdepodobne nikdy neopustia múry Leopoldovskej väznice a ak áno, budú len premiestnení do inej. V desiatich dieloch vám prinášame spovede desiatich doživotne odsúdených väzňov, ktorých pred pár rokmi vyspovedal slovenský spisovateľ Dávid Kičin.

Máte tip? napíšte nám mailom

V prvej časti sme vám priniesli príbeh Miroslava Borbélyho, ktorý bol doživotne odsúdený za vraždu dvoch osôb.

Doživotné väzenie zrejme nikdy neopustí ani druhý odsúdený Miroslav Dubaj, v  minulosti viac krát trestne stíhaný kvôli autám. Dnes sedí za vraždu svojho svokra a poštárky.

V septembri 2007 bol v spánku zadusený 56 ročný Ján Kohút. Po vražde bolo jeho telo odvlečené na pole. Našlo sa až po mnohých mesiacoch, ohlodané zverou a rozložené. Vtedy už nebolo možné zistiť, či jeho smrť zapríčinil niekto iný. Miroslav a jeho žena si užívali peniaze z dedičstva a život išiel ďalej. Ako to však býva, peniaze sa vytrácajú rýchlo. A tak bolo treba niečo opäť vymyslieť.

Medzičasom sa s manželkou rozviedli no naďalej spolu zostali žiť.Tri roky po prvej vražde Miroslav spáchal ďalšiu. Vo februári 2010 surovo zmlátil poštárku Martu Ondrušovú, ktorá v dôsledku úderov upadla do bezvedomia. Hneď po tom ju Dubaj odvliekol do nevykurovanej kúpeľne, uložil ju do vane a z poštárskej tašky ukradol 400€ a stravné lístky v hodnote 20€. Zmyl zo seba krv, počkal na svoju družku a spoločne odišli na nákupy. Správa o tom, že zmizla obľúbená poštárka sa však rozchýrila rýchlo a svedkovia potvrdili, že naposledy vchádzala do domu, ktorý Miroslav a jeho žena zdedili po Jánovi Kohútovi. Polícia po prehliadke domu bohužiaľ potvrdila to, čoho sa Martina rodina obávala. Bezvládne telo ženy našli dobité vo vani. Marta zomrela na následky zranení a podchladenia.

Prečítajte si tiež:
V Zborove nad Bystricou dnes zasahoval tento chlpáč

Ak sa pýtate, čo za človeka bez mihnutia oka kvôli pár eurám a úbohému dedičstvu pripraví o život dvoch ľudí, pýtate sa správne. Treba však povedať, že Miroslav Dubaj je duševne zaostalý a podľa všetkého si neuvedomoval, kam svojim konaním zachádza. Počas vyšetrovania sa k svojim skutkom priznal. 11. októbra 2010 bol Špecializovaným súdom odsúdený na 23 rokov väzenia za vraždu Jána Kohúta. Zároveň bol uznaný za vinného z vraždy Marty Ondrušovej a trest sa mu zvýšil na doživotie. Jeho bývalá žena bola uznaná za vinnú pre iniciatívu vrážd a za napomáhanie jej bol uložený trest vo výške 23 rokov odňatia slobody.

Miroslav a jeho družka po vynesení rozsudku. Zdroj: pluska.sk

V listoch, ktoré si Miroslav Dubaj posielal s Dávidom Kičinom tvrdí, že svojho svokra nezabil. To, čo je napísané v jeho spise o vražde Jána Kohúta označuje za klamstvo. Vraj len nemali nikoho, na koho by „to“ hodili.K vražde poštárky Marty bol podľa jeho slov dotlačený svojou družkou. Nahovárala ho pol roka a keď nepristúpil, začala ho vydierať ich dcérou. Miroslav sa nakoniec nechal prehovoriť. Dnes kvôli tomu sedí vo väzení a Marta prišla o život. Na svoju obhajobu však dodáva, že Marta by žila, keby si polícia robila svoju robotu tak, ako mala a našla ju skôr. Absolútne bizarné.

Prečítajte si tiež:
Bolí vás hlava? Tento trik vám pomôže zbaviť sa bolesti bez akýchkoľvek tabletiek
Zavraždená poštárka Marta. Zdroj: pluska

Miroslav už vie, že žiadne peniaze nestáli za to, aby kvôli nim zabil dvoch ľudí. Svoje činy ľutuje, no uvedomuje si, že čas už nevráti. S faktom, že vo väznici pravdepodobne zomrie sa nevie vyrovnať a stále sníva o tom, že ho raz prepustia, otvorí si svoju vlastnú firmu, zamestná v nej množstvo ľudí a bude žiť slušný život so ženou, ktorá ho bude skutočne milovať a so svojou dcérou, ktorá ho chodí pravidelne navštevovať aj do väznice.

Dni za mrežami mu ubehnú rýchlo, život vo väznici je však podľa neho mizerný, rovnako ako jedlo. Väčšinu času trávi tým, že číta alebo pozerá v televízii akčné filmy. Jeho spoluväzňom je Miroslav Borbély, ktorého príbeh už poznáte. Dubaj o ňom hovorí ako o svojom kamarátovi. Ak premýšľa, myslí na svoju dcéru, sestru a jej deti. V snoch sníva o krajšom živote, v ktorý stále dúfa a verí, že raz sa opäť nadýcha slobodného vzduchu.

Nech už to bolo s vraždami, za ktoré bol Miroslav Dubaj odsúdený, akokoľvek, faktom ostáva, že sa stali. Miroslav si zrejme neuvedomoval závažnosť svojho konania a stal sa obeťou manipulácie svojej ženy. Marta a Ján sa zasa stali jeho obeťami. A to je fakt, ktorý už nezmení.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií