fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo väzňov v Salvadore napchali na seba s maskami na tvárach?

Úrady v Salvadore sa vzopreli odporúčaniam týkajúcich sa sociálneho dištancovania kvôli koronavírusu a napchali väzňov vedľa seba na väzenskom dvore. Počas toho im cez víkend prehľadávali cely.

Máte tip? napíšte nám mailom

Prezident Nayib Bukele nariadil akciu po tom, ako bolo v krajine zavraždených viac ako 20 ľudí. Podľa spravodajských informácií príkazy prichádzali od uväznených vodcov gangov.

Väzenie v Salvadore

Stalo sa tak uprostred obáv z rozšírenia nového koronavírusu v notoricky preplnených, neskrývaných väzeniach v Latinskej Amerike a hrozilo, že sa z nich stane peklo.

Väzenie Puente Alto v Santiagu v Čile malo doteraz najväčší výskyt prepuknutia vírusu v Latinskej Amerike. 1 100 väzňov je vystrašených. Sociálne dištancovanie je ťažké dodržať .

Všetci sú vo vzájomnom kontakte,“ uviedla väzenská zdravotná sestra, Ximena Graniffo.

V Latinskej Amerike je vo väzbe 1,5 milióna väzňov

Väzenia v Latinskej Amerike sú plné. Vo väzbe je až 1,5 milióna väzňov a tieto zariadenia často kvázi ovládajú samotní väzni kvôli korupcii, zastrašovaniu a neadekvátnemu personálu. Nízke rozpočty tiež vytvárajú ideálne podmienky na šírenie vírusu: Často je málo mydla či vody a bunkové bloky sú preplnené.

Pozitívnych na COVID-19 je 1 400 väzňov

Doteraz hlásili národní úradníci takmer 1 400 potvrdených prípadov COVID-19 medzi väzňami a väzenským personálom. Najhoršie zasiahnuté bolo Peru, ktoré zaznamenalo 613 prípadov a najmenej 13 úmrtí, hoci rozsah testovania na určenie rozsahu infekcií sa v jednotlivých krajinách líši. Keď Dominikánska republika testovala vo väznici La Victoria, ktorá vyrába ochranné masky pre verejnosť, viac ako 5 500 väzňov, úradníci uviedli, že najmenej 239 bolo pozitívnych.

Prečítajte si tiež:
Bratislava: V nákupných centrách budú počas víkendu otvorené len potraviny, lekárne a drogérie

Hromadné testovanie v Portoriku

Najkompletnejšie testovanie sa uskutoční v Portoriku, kde ministerstvo v piatok vyhlásilo, že otestuje všetkých takmer 9 000 väzňov zadržiavaných na území Spojených štátov, ako aj 6 000 zamestnancov vrátane väzenskej stráže.

Od začiatku pandémie došlo v Kolumbii k 23 úmrtiam počas väzenských nepokojov. Viac ako 1 300 väzňov utieklo z väzenia v Brazílii po zrušení programu dočasného prepustenia z dôvodu prepuknutia choroby a viac ako 1 000 osôb bolo na hladovke v Argentíne.

Zrušili im návštevy

V celom regióne sú rovnaké požiadavky: ochrana pred nákazou. Po zrušení väčšiny rodinných návštev sa väzni cítia vystavení, zraniteľní, sami a vykorisťovaní.

Väzni uvádzajú, že počas pandémie sa v neformálnych a formálnych väzenských zariadeniach zvýšili ceny a príbuzní im už nemôžu donášať potraviny a hygienické potreby.

V súčasnosti stojí vrece mydlového prášku 29 pesos (1 euro), keď predtým to bolo 20 (0.50 eura),“ povedal väzeň z Mexika, ktorý žije v štvormetrovej cele s tuctom ďalších. Vyjadril sa anonymne, pretože používal zakázaný mobilný telefón.

Human Rights Watch tvrdí, že podmienky sú ešte horšie v krajinách ako Haiti, Bolívia alebo Guatemala.

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bachelet, bývalá chilská prezidentka, označila hygienické podmienky v regióne za poľutovaniahodné a vyzvala na prepustenie menej nebezpečných väzňov.

Krajiny ako Čile a Kolumbia už prepustili asi 7 500 väzňov a mexický senát minulý týždeň schválil opatrenie na prepustenie tisícov ľudí, Brazília však zatiaľ nekonala.

Prečítajte si tiež:
ODDNES ŽIJEME NA EKOLOGICKÝ DLH! Využívame viac prírodných zdrojov, ako dokáže planéta vyrobiť za jeden rok

Regionálna bezpečnostná analytička Lucia Dammertová tvrdí, že prepustenie niekoľko tisíc väzňov významne nezníži hrozbu nákazy a niektorí naliehajú na ďalšie prepúšťanie.

Obavy väzňov

Väzni boli odsúdení na stratu slobody, nie na smrť a štát musí prijať opatrenia, ktoré má k dispozícii,“ povedal Jose Miguel Vivanco, americký riaditeľ organizácie Human Rights Watch. A v mnohých krajinách, napríklad v Bolívii, väčšina z tých za mrežami ešte nebola odsúdená, alebo čaká na súd.

V Čile vedúci väzenského systému, Christian Alveal, vyhlásil, že obavy väzňov sú „úplne opodstatnené“ a úradníci tvrdia, že „minimalizujú obavy väzňov“.

Niektoré väznice sa o to pokúsili povolením väčšieho počtu väzňov na príbuzných a Argentína s 13 000 väzňami povolila videohovory. V Buenos Aires dokonca umožnili väzňom používať mobilné telefóny, ktoré sú zvyčajne zakázané, pretože sa niekedy používajú v schémach vydierania.

Väzni vo väzení San Pedro v hlavnom meste Bolívie, La Paz, podnikli proti nákazdu vlastné opatrenia. Kým väzni inde vytvárajú nepokoje o zákazoch pri rodinných návštevách, bolívijskí väzni sami rozhodli o takomto zákaze. A zmenili zvyčajné tresty na 14-dňové karanténne blokovania pre novoprijatých väzňov.

Zdá sa, že Ximena Graniffo, zdravotná sestra v Puente Alto, rezignovala na boj. „Robíš, čo môžeš, s tým, čo máš,“ povedala.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj aljazeera

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií