fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Včerajšok bol veľkým dňom pre vesmír. Vedci si od neho sľubujú veľa

Máte tip? napíšte nám mailom

Včera vyštartovala k asteroidu americká sonda, ktorá z neho mala odobrať vzorku. Jej cesta má vážny dôvod. Má nám povedať viac o živote na našej zemi.

Vo štvrtok o 19.05 h miestneho času, teda dnes o 01:05 h nášho času, vystrelila na svoju púť raketa, od ktorej si vedci sľubujú veľa. Ani technické problémy a ani počasie nenarušili hladký priebeh tejto odvážnej misie, a raketa vyštartovala na sekundu presne. Má to byť cesta, ktorá má pochopiť napríklad počiatok našej slnečnej sústavy.

1798923_625x

Bude sa meniť dokonca história, pretože doteraz žiadna sonda nikdy v živote z asteroidu vzorky nebrala. Raketa vynáša do vesmíru monštrum, vážiace jednu tonu. Potom sonda OSIRIS-REx začne svoju púť. Najprv bude okolo asteroidu, ktorý má pomenovanie Bennu iba rok krúžiť a sledovať ho, potom sa k nemu sonda priblíži a robotickým ramenom z neho odtrhne zhruba 60-gramovú vzorku. Dotyk bude trvať len 5 sekúnd. Celý experiment stojí jednu miliardu eur.

Vzorku z asteroidu prinesie sonda až o sedem rokov. Poháňať ju bude slnečná energia.

1798923_625x

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií