Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koniec byrokracii! Vláda chce priateľský štát – tieto potvdenia už nepotrebujete

Vláda tento týždeň schválila novelu zákona, ktorá hovorí, že niektoré dokumenty už od vás nebudú na úradoch vyžadovať. 

Pokračovanie pod reklamou

Doteraz platilo, že pokiaľ niektorá inštitúcia vyžadovala niektoré z potvrdení, museli ste kompetentný úrad o vydanie potvrdenia požiadať. Tomu podliehala aj čakacia doba či úhrada správneho poplatku, čomu by však definitívne malo odzvoniť. Podľa nového zákona budú mať k týmto údajom inštitúcie prístup už automaticky.

Pokračovanie pod reklamou

Úrady tak už nebudú vyžadovať od fyzických a právnických osôb v listinnej podobe potvrdenie o daňových nedoplatkoch, o nedoplatkoch na sociálnom poistení a zdravotnom poistení, potvrdenie o návšteve školy a výpisy z registra mimovládnych neziskových organizácií. Premiér chce tak docieliť model priateľského štátu. 

„Takýmito opatreniami sa nám darí budovať našu ideu priateľského štátu, ktorý zbytočne neobťažuje občanov informáciami alebo získavaním informácií, ktoré o nich už dávno má. Štátu, ktorý nepreháňa ľudí, aby museli chodiť od úradu po úrad a za ťažké peniaze si dávať vystavovať rôzne potvrdenia a tie potom zase nosiť na niektoré ďalšie úrady,“ uviedol pre portál webnoviny.sk Peter Pellegrini.

Zdroj: tyzden.sk

Úradníci sú však skeptickí

Nápad odbremeniť ľudí od tejto povinnosti je dobrá myšlienka a mnohých istotne poteší. Úradníci, ktorí so systémom pracujú, však takí optimistickí nie sú a obávajú sa, ako to bude fungovať. „Vybavovanie bežnej školskej agendy cez e-government už teraz spôsobuje riaditeľom škôl ťažkosti vzhľadom na nedostatočné technické vybavenie škôl,uviedli viacerí z opýtaných riaditeľov škôl, ktorých sa zákon tiež bezprostredne dotýka.

Zákon vstúpi do platnosti 1. septembra tohto roku.

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií