fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koniec byrokracii! Vláda chce priateľský štát – tieto potvdenia už nepotrebujete

Vláda tento týždeň schválila novelu zákona, ktorá hovorí, že niektoré dokumenty už od vás nebudú na úradoch vyžadovať. 

Doteraz platilo, že pokiaľ niektorá inštitúcia vyžadovala niektoré z potvrdení, museli ste kompetentný úrad o vydanie potvrdenia požiadať. Tomu podliehala aj čakacia doba či úhrada správneho poplatku, čomu by však definitívne malo odzvoniť. Podľa nového zákona budú mať k týmto údajom inštitúcie prístup už automaticky.

Úrady tak už nebudú vyžadovať od fyzických a právnických osôb v listinnej podobe potvrdenie o daňových nedoplatkoch, o nedoplatkoch na sociálnom poistení a zdravotnom poistení, potvrdenie o návšteve školy a výpisy z registra mimovládnych neziskových organizácií. Premiér chce tak docieliť model priateľského štátu. 

„Takýmito opatreniami sa nám darí budovať našu ideu priateľského štátu, ktorý zbytočne neobťažuje občanov informáciami alebo získavaním informácií, ktoré o nich už dávno má. Štátu, ktorý nepreháňa ľudí, aby museli chodiť od úradu po úrad a za ťažké peniaze si dávať vystavovať rôzne potvrdenia a tie potom zase nosiť na niektoré ďalšie úrady,“ uviedol pre portál webnoviny.sk Peter Pellegrini.

Zdroj: tyzden.sk

Úradníci sú však skeptickí

Nápad odbremeniť ľudí od tejto povinnosti je dobrá myšlienka a mnohých istotne poteší. Úradníci, ktorí so systémom pracujú, však takí optimistickí nie sú a obávajú sa, ako to bude fungovať. „Vybavovanie bežnej školskej agendy cez e-government už teraz spôsobuje riaditeľom škôl ťažkosti vzhľadom na nedostatočné technické vybavenie škôl,uviedli viacerí z opýtaných riaditeľov škôl, ktorých sa zákon tiež bezprostredne dotýka.

Zákon vstúpi do platnosti 1. septembra tohto roku.

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií