fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vláda ťahá samosprávy ku dnu a robí si z nich dojnú kravu. ZMOS žiada poslancov, aby nepodporili Matovičovu prorodinnú politiku

Matovičova podpora voľnočasových aktivít pre deti spôsobí mestám a obciam výdavky takmer 600 miliónov eur.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.5.2022 (Webnoviny.sk) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v súvislosti s avizovaným vyčlenením pol miliardy eur na voľnočasové aktivity detí žiada vládu aj parlament, aby toto rozhodnutie neschválili a nepodporili.

Ako uviedol v tlačovej správe ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák, takéto rozhodnutie posunie samosprávy bližšie k priepasti.

Vláda obchádza legislatívu

Združenie pripomína, že nezodpovedné rozhodnutia tlačia samosprávu ku dnu ekonomického prežitia. „Mestá a obce majú na svojich pleciach viac ako 4 300 kompetencií. A popritom sú sponzorom štátu a neraz aj jeho bankomatom,” konštatuje Kaliňák.

Samosprávy majú pritom povinnosť zabezpečovať všestranný rozvoj územia, prihliadať na oprávnené potreby obyvateľov a na svojom území realizovať vlastné rozvojové plány a zámery.

„Vo všetkom sú však okliešťované presunmi povinností bez financií, znižovaním príjmov, a to všetko je realizované nielen za porušovania legislatívnych pravidiel, či ich obchádzaním, ale aj za ukážkového porušovania Európskej charty miestnej samosprávy” dodáva.

ZMOS zvolá svoj 2-hý snem v histórii

Kaliňák upozornil, že kým očakávaný nárast príjmu samospráv z podielových daní bude na úrovni 242 miliónov eur, dopady legislatívnych zmien spôsobia mestám a obciam výdavky takmer 600 miliónov eur.

Prečítajte si tiež:
Senát rozhodoval o väzbe advokáta Paru, má na krku niekoľko obvinení

„Inými slovami, v tomto roku sme už v deficite takmer 350 miliónov eur,” zdôraznil. Združenie dlhodobo upozorňovalo na problémy, ktoré v živote miest a obcí spôsobí prijímanie nezodpovednej legislatívy. Na niektoré ZMOS upozornil začiatkom februára na protestnom zhromaždení, podľa Kaliňáka sa však situácia nezlepšila.

ZMOS na budúci týždeň organizuje vo svojej 30-ročnej histórii druhý mimoriadny snem. „Tam predstavíme faktúru, ktorá nám bola vystavená. Na tento snem sme pozvali troch najvyšších ústavných činiteľov, aby sme ich detailne oboznámili s číslami, faktami, realitou v mestách a obciach a tiež s ďalšími aktivitami, ktorými samosprávy budú brániť svoje prežitie,” priblížil Kaliňák.

ZMOS očakáva, že najvyšší ústavní činitelia sa najskôr oboznámia so situáciou, a následne zaujmú stanovisko ku každému rozhodnutiu, ktoré má dopady na ekonomiku samospráv.

Zasiahnuť môže ešte Heger

Združenie apeluje na predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO), aby preukázal úctu k samospráve a odmietol rokovať na vláde o tom, aby bolo pol miliardy eur použitých na financovanie voľnočasových aktivít.

„V mestách a obciach je mimoriadne veľa príkladov toho, kde tieto financie budú maximálne užitočné. Napríklad v dofinancovaní nákladov na energie, či v náraste cien stavebných materiálov, teda tam, kde je to užitočné, nevyhnutné a vzhľadom na aktuálnu situáciu aj maximálne potrebné,” priblížil Kaliňák.

Prečítajte si tiež:
Predsudky sú prekonané! Iba každý piaty si myslí, že ženy do IT nepatria

ZMOS apeluje tiež na poslancov Národnej rady SR, ktorí sú zároveň súčasťou orgánov samospráv, aby daný návrh nepodporili.

Viac k témam: Legislatíva, podielové dane, Rozpočet, Samosprávy
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda ťahá samosprávy ku dnu a robí si z nich dojnú kravu. ZMOS žiada poslancov, aby nepodporili Matovičovu prorodinnú politiku © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií