Voľby v Amerike fascinujú svet svojou zložitosťou. Náročná cesta kandidátov sa v utorok skončí. Takto prebiehajú voľby v USA!

Voľby v Amerike fascinujú svet svojou zložitosťou. Náročná cesta kandidátov sa v utorok skončí. Takto prebiehajú voľby v USA!

Ako sa volí americký prezident?

Celý svet v poslednom čase rozoberá prezidentské voľby v USA. Prevažne sa však rieši to, či sa do čela USA dostane Donald Trump, alebo Hillary Clinton. My sme sa však zamerali na to, ako vyzerá celý priebeh týchto najsledovanejších volieb sveta.

Voľba amerického prezidenta je veľmi dlhá a celý proces trvá takmer 2 roky. Do popredia sa však dávajú až v závere, kedy sa konajú s kandidátmi rôzne televízne debaty, kde sa to hemží prehláseniami, sľubmi, či vzájomným obviňovaním, čoho sme v poslednom čase svedkami. Tohto roku boli priamé konfrontácie v televízii tri.


V USA sa prezidentské voľby konajú každé 4 roky a nesmie v nich kandidovať a byť zvolený nikto, kto už prezidentom dve funkčné obdobia bol. Barack Obama tak kandidovať nemohol. Táto podmienka bola uzákonená v roku 1951, preto sa v minulosti stalo, že Franklin Delano Roosevelt bol zvolený 4x. Tieto voľby sa konajú stále v priestupnom roku v utorok, ktorý nasleduje po prvom novembrovom pondelku. A prezidentský sľub sa skladá 20. januára následujúceho roka, ak tento dátum nepripadá na nedeľu. V takom prípade sa inaugurácia prekladá na 21. január.

Prezidentom USA sa môže stať len osoba narodená v Spojených štátoch amerických, ktorá najneskôr v deň prezidentskej prísahy dovŕši 35 rokov a ktorá je americkým obyvateľom najmenej 14 rokov. Kandidovať môže za stranu Republikánov, Demokratov, nejakú menšiu stranu, prípadne ako nezávislý kandidát. Faktom však je, že za posledných viac než 100 rokov vyhrávajú iba republikáni alebo demokrati. Preto aj tieto voľby majú dvoch favoritov, no kandidátov je tam viacero.

 • Demokratická strana (D) má najdlhšiu históriu na svete a jej trvanie sa datuje nepretržite už od roku 1828. Typickou farbou demokratov je modrá a ich maskotom je osol. Demokratickými prezidentmi boli napríklad Barack Obama, Bill Clinton (manžel súčasnej prezidentskej kandidátky Hillary Clinton), J. F. Kennedy.
 • Republikánska strana (R) vznikla v roku 1854, jej typickou farbou je červená a maskotom je slon. Prezidentmi za túto stranu boli napríklad George Bush, Ronald Reagan alebo Abraham Lincoln.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Zábava alebo živé obludárium?! Kontroverzná reality show šokovala svet

Záujemcovia o post hlavy Spojených štátov amerických začínajú oznamovať svoju kandidatúru približne 2 roky pred skladaním prísahy. V tomto čase si kandidáti skladajú volebné tímy a cestujú po jednotlivých štátoch, aby si získavali priaznivcov. Volebný tím kandidáta má stovky pracovníkov či dobrovoľníkov. Ohlásiť kandidatúru môže každý, kto vyzbiera od svojich priaznivcov aspoň 5 000 amerických dolárov, alebo túto čiastku utratí na svoju kampaň.

Celkový priebeh volieb sa skladá z piatich častí:

  1. Primárne voľby
  2. Konventy
  3. Kampaň
  4. Prezidentské voľby
  5. Prezidentská prísaha

Pokračovanie na ďalšej strane

Google+ Linkedin

Written By :

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.