Z trezoru banky na pulty vydavateľstva: Tajné zápisky mŕtvej Renii Spiegel
V týchto dňoch vydali tajné zápisky mŕtvej Renii Spiegel. Mladučkú dievčinu začali média prezývať „poľská Anna Franková.“
Známe a najmä bolestivé dielo Anny Frankovej, v podobe tajného denníka sa dostalo na pulty kníhkupectiev azda do celého sveta. Anna však nebola jediná, ktorá si viedla tajný denník.
Svet spoznal nové tajné zápisky od Renii Spiegel. Na 700 stranách vykresľuje vtedajšie prenasledovanie Židov, bombardovanie ulíc, tajné sny seba ako mladého dievčaťa, ako aj veľkú chuť prežiť.
Sestra nedokázala prečítať všetko, čo Renia napísala
Poľské židovské dievča menom Renia Spiegel, ktoré snívalo o tom, že sa raz stane spisovateľkou, si začalo viesť zápisník už ako pätnásťročná. Čerstvo vydanú knihu odborníci porovnávajú s denníkom Anny Frankovej. Jej sestra Elizabeth o zápiskoch alebo ak chceme, denníku povedala: „Čítala som iba niektoré z nich, pretože som vždy plakala,“ prezradila pre BBC.
https://www.instagram.com/p/B23sGLVIOSU/
Elizabeth, ktorá zmenila svoje meno na Ariana, si spomína na svoju sestru ako na „veľmi tiché a veľmi zamyslené dievča,“ ktorá jej bola ako náhradná matka. „Bola veľmi inteligentná. Bola vedúcou literárneho programu vo svojej škole. A bola veľmi, veľmi láskavá,“ povedala takto rozcítene o svojej mŕtvej sestre.
Okrem krutosti holokaustu však ukazujú zápisky oveľa viac. „Uprostred príbehov hrôzy však Renia – ktorá sa usilovala byť básnikom – popísala, že sa prvýkrát zamilovala do chlapca menom Zygmunt Schwarzer. Podelili sa o svoj prvý bozk predtým, ako sa nacisti dostali do jej mesta,“ informuje o tom BBC.
Posledné slová v zápiskov písané mužskou rukou
Dievčinu objavili nemeckí vojaci v roku 1942 v podkroví domu. Mala vtedy 18 rokov. Zastrelili ju v júli 1942. Zygmunt Schwarzer zápisník našiel a dopísal posledné pasáže o jej smrti. Zygmunta následne deportovali do Osvienčimu, ale „v tábore smrti“ prežil. Neskôr pôsobil ako lekár v americkej armáde.
V roku 1950 odcestoval Zygmunt Schwarzer do New Yorku aby predal rodine opatrovaný zápisník. „Bolo to šokujúce vidieť,“ povedala Elizabeth.
Elizabeth si nedokázala prečítať zápisky, preto ich uložila na dlhé roky do bankového trezoru. Svedectvo Renii Spiegel sa v týchto dňoch dostalo na svetlo sveta po 70 rokoch pod názvom Renia’s Diary – A Young Girl’s Life in the Shadow of the Holocaust (Reniin denník: Život mladého dievčaťa v tieni holokaustu) pod hlavičkou britského vydavateľstva Ebury Press. Časť zápiskov bola zverejnili skôr, teraz vychádzajú v kompletnom vydaní.
Prečítajte si tiež :
Yolocaust: projekt, ktorý upravuje hlúpe selfíčka z Berlínskeho Pamätníku holokaustu