fbpx
Vedcom sa podarilo rozlúštiť skryté stránky z denníka Anny Frankovej. Čo sa v nich píše?

Vedcom sa podarilo rozlúštiť skryté stránky z denníka Anny Frankovej. Čo sa v nich píše?

Moderné technológie pomohli vedcom odhaliť obsah doposiaľ nepreskúmaných strán denníka židovského dievčaťa.

Anna Franková – meno, ktoré pozná hádam každý. Židovské dievča, ktoré roky spolu svojou rodinou pred nacistami, no nakoniec zahynulo v koncentračnom tábore, je známe predovšetkým svojim denníkom, do ktorého písala o svojom živote.

Keď koniec druhej svetovej vojny z rodiny Frankovcov prežil iba otec Otto, našiel denník, ktorý jeho najstaršia cena zanechala. Rozhodol sa o jej zápisky podeliť so svetom a z jej poznámok sa rázom stal bestseller. Niektoré zo strán však ostávali záhadou, nakoľko boli zvláštne zlepené a ešte prednedávnom nik ani len netušil, čo ukrývajú. Teraz je to už ale známe.

Zdroj: News

Ide o vskutku zaujímavé texty, ktoré sú dôkazom toho, že 14-ročné dievča si zaznamenávalo aj niekoľko vulgárnych vtipov o ženách, mužoch, sexe i prostitúcii. “Hocikto, kto si tie stránky prečíta, má úsmev na tvári. Neslušné vtipy nie sú medzi mládežou ničím výnimočným a aj vďaka ním vieme, že aj napriek svojmu talentu, ktorý Anna bez pochýb mala, bola len obyčajnom dospievajúcou slečnou,” ozrejmil Frank van Vree, riaditeľ holandského inštitútu pre vojnu, holokaust a genocídu.

Zdroj: News

Tieto stránky napísala Anna 28. septembra roku 1942, čiže iba niekoľko týždňov predtým, než sa spolu s rodinou musela začať skrývať pred nacistami. “Tieto stránky nás dostali hlbšie do osobnosti mladého dievčaťa a úžasnej spisovateľky, Anny Frankovej,” tvrdí Roland Leopold, výkonný riaditeľ múzea Anny Frankovej.

Zdroj: News

Zaujímavosťou je, že aby sa jej lepšie vyjadrovalo k téme sexu, adresovala slová fiktívnym osobám. Napríklad vulgárne vtipy adresovala imaginárnej priateľke Kitty. “Každý muž, teda ak je normálny, naháňa ženy. Tieto ženy ich čakajú na ulici. V Paríži na to dokonca majú veľké domy, otec tam bol,” či “Vieš prečo sú dievčatá z Wehrmachtu v Holandsku? Aby slúžili ako matrace pre vojakov,” napísala na margo prostitúcie.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Mladšia polovička je zárukou dlhšieho a zdravšieho života! Platí to ale iba pre jedno z pohlaví

 

 

Zdroj: News

Google+ Linkedin

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.