fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Začiatok týždňa prinesie početné búrky. Včera udrelo cez 21 tisíc bleskov

Počas nedele sa na našom území vyskytovali početné búrky a podľa aktuálnej predpovede sa búrky budú vyskytovať aj v priebehu dnešného dňa. Opäť hrozia na viacerých miestach nášho územia.

Máte tip? napíšte nám mailom

Uplynulý týždeň skončil na Slovensku početnými búrkami a nový týždeň nezačne inak. Už počas noci sa vyskytovali na našom území búrky a tie sa budú vyskytovať aj v priebehu dnešného dňa. Postupne sa budú rozširovať.

Počasie totiž na našom území ovplyvňuje výšková tlaková níž, ktorá v našej oblasti zabezpečuje potrebnú vlhkosť. Súčasne k nám po prednej strane tejto výškovej níže, ktorá sa nachádza nad Bavorskom prúdi od juhu teplý vzduch.

Teplý a vlhký vzduch je najideálnejšia kombinácia pre tvorbu búrok. Tento vzduch na pocit síce vytvára dusno, ale súčasne sa takáto vzduchová hmota rýchlo labilizuje a v nestabilnej vrstve sa vytvárajú jednotlivé búrky, ktoré sa budú vyskytovať aj počas dnešného dňa.

Blesková aktivita aj výdatnejšie zrážky

Uplynulé hodiny priniesli na naše územie početné blesky a výdatné zrážky. Búrky sa nad Slovenskom tvoria už od nedeľňajších ranných hodín.

Detekcia bleskov zaznamenala len počas včerajšieho dňa na našom území viac ako 21 600 bleskových úderov, pričom ďalšie blesky udreli na našom území počas uplynulej noci a pribúdať budú aj v priebehu dnešného dňa.

Prečítajte si tiež:
Čaká nás chladné a sychravé počasie na severe nasnežilo

Najnebezpečnejším javom búrok bol aj bude prívalový dážď, ktorý môže páchať škody. Včera v niektorých lokalitách nášho územia spadlo aj niekoľko desiatok milimetrov zrážok. Najviac zrážok spadlo v okresoch Lučenec a Levice a to od 60 do 75 mm.

Búrky sa budú rozširovať

Počas uplynulej noci sa búrky vyskytovali na západe Slovenska, kde prešli do výraznejšieho dažďa, ktorý v noci osviežil mnohé oblasti západného Slovenska, vrátane toľko suchého okolia Bratislavy.

Zrážky sa očakávajú aj v priebehu dnešného dňa, pričom hneď dopoludnia sa začnú vytvárať aj búrky. Ich intenzita bude narastať v priebehu dnešného popoludnia a opäť budú búrky sprevádzané predovšetkým prívalovými zrážkami.

Búrky sa v priebehu dnešného dňa vyskytnú na viacerých miestach, avšak predovšetkým na západnom a strednom Slovensku, čomu napovedajú aj aktuálne očakávané zrážkové úhrny v podaní numerického modelu ICON.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií