Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zaváranie a džemy bez nebezpečných éčok: Nahraďte konzervanty zdravou alternatívou

Ako zavárať bez éčok, keď sú takmer všade? Aj vy môžete vynechať tieto nebezpečné alergény a nahradiť ich zdravšou alternatívou. Tu je návod.

Čerstvá zelenina je výdatným zdrojom vitamínu C a betakaroténu. Čím je zrelšia, tým je obsah betakaroténu v nej vyšší. Najviac je ho v mrkve, petržlene, červenej paprike, oranžovej tekvici a špargli. Najviac vitamínu C je zas v paprike. Zelenina tiež obsahuje antioxidanty a iné zložky, ktoré pôsobia proti civilizačným chorobám vrátane rakovinových ochorení.

Veľa antioxidantov je napríklad v rajčiakoch či v dyni červenej. Preto by sme mali jesť rajčiakové pretlaky, šťavy a kečupy. Pri tepelnej úprave sa vitamíny a iné prospešné látky zo zeleniny vytrácajú. Preto je dobré spracovať ich hneď po zbere a počas zavárania dodržať predpísaný čas aj teplotu sterilizácie.

Ako zavárať bez éčok?

Domáce konzervačné látky ako ocot a soľ nie sú nijako škodlivé. Často však používame aj kyselinu sorobovú, petol alebo salicyl. Tieto látky pre človeka nie sú nebezpečné, no dajú sa nahradiť. Napríklad namiesto petolu môžete použiť kyselinu citrónovú a lyžičku rumu, ktorú vylejete tesne pod viečko.

Ak zavárate napríklad ovocie, nahradiť cukor môžete predvarenými ovocnými šťavami. Získate ich ak z ovocia odparíte čo najviac vody. Šťavu môžete použiť buď v koncentrovanej podobe, alebo ju zriediť s vodou v pomere 1:1. Tak si vytvoríte sladkú lahôdku bez rafinovaného cukru.

Zdravšia náhrada želírovacieho cukru je citrusový pektín. Pomáha zahustiť ovocie, pričom neovplyvní jeho chuť. Zlaté pravidlo: čím je ovocie kyslejšie, tým menej pektínu potrebujete pridať. Citrusový pektín kúpite buď cez internet, alebo v obchodoch so zdravou výživou.

Zdroj: pixabay.com

Ak zavárate uhorky, namiesto bežných nakladačov si zakúpte napríklad nakladač Dia Zeko, ktorý neobsahuje konzervačné látky. Všeobecne platí, že ak pri konzervovaní surovín doma nepoužívate zbytočne veľa konzervačných látok, dokážete si vyrobiť kvalitné výrobky, ktoré vám nijako neuškodia.

Nebezpečenstvo éčok

Na úpravu zeleniny a iných produktov pridávajú pracovníci do výrobkov rôzne prírodné alebo syntetické aditíva. Tie musia byť vypísané na obale výrobku. Pod týmito značkami sa však neskrýva len hrozba, ale aj látky, ktoré bežne používame a pre organizmus sú žiaduce. Patrí medzi ne napríklad vitamín C, betakarotén, včelí vosk, lecitín, karamel, farbivo z cvikly či z hroznových šupiek a iné.

Tieto prírodné látky pre náš organizmus nepredstavujú takmer žiadnu hrozbu. Niektoré z nich dokonca  pôsobia ako vitamíny a antioxidanty. Aditíva za normálnych okolností nespôsobujú u človeka ťažkosti, keďže ich používanie sledujú špecialisti veľmi prísne. Ohrození však môžu byť najmä alergici, astmatici a malé deti.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií