Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

14 potravín, ktoré si môžete vychutnávať bez výčitiek a bez priberania

Od niektorých potravín nepriberiete na hmotnosti bez ohľadu na to, koľko ich zjete. Je to preto, že väčšinu ich objemu tvorí voda, majú nízku hladinu kalórií a obsahujú vlákninu, ktorá vám pomôže udržať si pocit sýtosti dlhšie.

Napriek tomu, že neexistuje nič také ako jedlo s nulovým obsahom kalórií, sú tu potraviny, ktoré si môžete voľne vychutnať bez výčitiek a bez priberania.

Podľa odborníčky na výživu Dr. Lisy Youngovej sa tieto potraviny spravidla delia do jednej z dvoch kategórií: neškrobové ovocie alebo zelenina.

Youngová uvádza hlavné dôvody, prečo môžete jesť tieto potraviny bez priberania na váhe:

  • väčšinu ich objemu tvorí voda,
  • majú málo kalórií,
  • obsahujú vlákninu, vďaka ktorej si dlhšie zachováte pocit sýtosti.

Aj keď tieto druhy ovocia a zeleniny nemajú vysoký obsah bielkovín, sú plné vitamínov, antioxidantov a ďalších živín, ktoré majú pre vaše zdravie mnoho výhod.

Je dôležité si uvedomiť, že s akýmkoľvek iným jedlom to máte rovnaké: Ak ho zjete príliš veľa, priberiete na váhe. Z vyššie uvedených dôvodov je však nepravdepodobné, že budete priberať práve z týchto potravín.

14 potravín, pri ktorých sa nemusíte obmedzovať

Zeler

Ak budete jesť zeler čerstvý získate z neho najviac antioxidantov
Ak budete jesť zeler čerstvý získate z neho najviac antioxidantov

Takmer 95% zeleru je voda, čo však neznamená, že táto zelenina nemá významné zdravotné prínosy. Zeler obsahuje draslík, kyselinu listovú, vlákninu a 30% dennej potreby vitamínu K. Jedna porcia má iba 6 kalórii.

Najlepšie je jesť zeler, keď je čerstvý. Zelenina stratí väčšinu antioxidantov do piatich až siedmich dní od zakúpenia.

Kel

Kel je jedným z mála potravín ktoré obsahujú omega tri mastné kyseliny
Kel je jedným z mála potravín ktoré obsahujú omega tri mastné kyseliny

Kel je ľahký na obsah kalórií – jeden šálka surového kelu má iba asi 33 kalórií – ale obsahuje takmer tri gramy bielkovín a 2,5 gramu vlákniny na jednu porciu.

Je tiež jedným z mála jedál, ktoré obsahujú omega-tri mastné kyseliny, na ktoré sa väčšina ľudí spolieha na to, že ich získajú z rýb. Rovnako, ako iné druhy šalátov, má kel vysoký obsah vitamínov a kyseliny listovej.

Čučoriedky

učoriedky majú viac antioxidantov ako akékoľvek iné ovocie
Čučoriedky majú viac antioxidantov ako akékoľvek iné ovocie

Slávou čučoriedok je ich obsah antioxidantov. Toto chutné ovocie obsahuje viac antioxidantov ako akékoľvek iné ovocie. A navyše: 1 šálka čučoriedok obsahuje až 14% odporúčanej dennej dávky vlákniny a iba okolo 85 kalórií.

Uhorky

Väčšina výživovej hodnoty uhoriek je v ich šupke a semienkach
Väčšina výživovej hodnoty uhoriek je v ich šupke a semienkach

Ovocie, ktoré sa väčšinou skladá z vody a obsahuje iba 16 kalórií na porciu. Semienka a šupka obsahujú väčšinu jej výživovej hodnoty, takže si uhorku radšej vychutnajte neošúpanú.

Šupka a semenka tiež obsahujú veľa vlákniny a aj formu vitamínu A, známeho ako beta-karotén, o ktorom je známe, že je prospešný pre vaše oči.

Paradajky

Paradajky obsahujú lykopén karotenoid ktorý pomáha v boji proti chronickým chorobám
Paradajky obsahujú lykopén karotenoid ktorý pomáha v boji proti chronickým ochoreniam

Paradajky sú známe tým, že obsahujú lykopén, karotenoid, ktorý pomáha v boji proti chronickým chorobám a dodáva ovociu jeho červenú farbu. Okrem lykopénu majú paradajky vysoký obsah vitamínov A, C a B2, ako aj kyselinu listovú, chróm, draslík a vlákninu.

A navyše, jedna stredne veľká paradajka má iba okolo 25 kalórií.

Grapefruit

Grapefruit je už dlho známy tým že napomáha pri chudnutí
Grapefruit je už dlho známy tým že napomáha pri chudnutí

Štúdie ukázali, že pridanie grapefruitu do jedálnička môže zvýšiť šancu na schudnutie, čo je často a dôvod, prečo sa považuje za diétne jedlo. Dôvodom je skutočnosť, že grapefruity majú vysoký obsah vlákniny, ktorý udržuje hlad na uzde stabilizáciou hladiny cukru v krvi a pomáha vám cítiť sa plnšie dlhšiu dobu. V polovici grapefruitu je iba 50 kalórií.

Vitamín C obsiahnutý v grapefruite znižuje riziko mnohých zdravotných ťažkostí, napríklad rakoviny a srdcových problémov. Grapefruity dokážu zázraky aj pri znižovaní hladiny cholesterolu a pri zlepšovaní trávenia. Vďaka kyseline listovej je ideálnym pre tehotné ženy.

Brokolica

Brokolica obsahuje antikarcinogén známy ako sulforaphane
Brokolica obsahuje antikarcinogén známy ako sulforaphane

Brokolica je najvýživnejšia, ak sa konzumuje surová alebo pripravená v pare. Táto super zelenina obsahuje sulforaphane, antikarcinogén, ktorý ničí chemikálie spôsobujúce rakovinu, ktoré telo môže absorbovať z prostredia alebo potravou.

Okrem vitamínov A, C, E a K obsahuje jedna porcia dusenej brokolice približne 20% dennej potreby vlákniny. Navyše má jedna porcia brokolice asi iba 31 kalórií.

Melón

Melón obsahuje beta karotén formu vitamínu A ktorá podporuje zdravé oči
Melón obsahuje beta karotén, formu vitamínu A, ktorá podporuje zdravé oči

Melón obsahuje viac beta karoténu ako akýkoľvek iný podobný druh ovocia, ako napríklad pomaranče, grapefruity, broskyne a mango. Len jedna šálka tohto ovocia vám dodá potrebný draslík a viac ako 100% odporúčanej dennej hodnoty vitamínov A a C.

A keďže 90% melónu tvorí voda, má jedna jeho porcia iba 55 kalórií.

Karfiol

Karfiol obsahuje antioxidanty a fytochemikálie
Karfiol obsahuje antioxidanty a fytochemikálie

Aj napriek svojej bielej farbe je karfiol v skutočnosti veľmi univerzálna a výživná zelenina. Obsahuje antioxidanty a fytochemikálie, ktoré pomáhajú bojovať proti chronickým chorobám – a je to vynikajúci zdroj kyseliny listovej, vlákniny a vitamínov C a K.

V jednej porcii je približne iba 25 kalórií.

Černice

Jedenie černíc pomáha mozgu sústrediť sa
Jedenie černíc napomáha sústredeniu

Jedenie černíc má neuveriteľne univerzálny prínos pre zdravie. Rovnako ako mnoho iných bobuľovitých plodov, aj černice sú bohaté na vitamín C a antioxidanty známe ako bioflavonoidy.

Okrem toho môže konzumácia černíc pomôcť aj s trávením, so schopnosťou sústrediť sa a spevňuje tkanivo, čo vedie k mladšej pokožke. V jednej porcii černíc je asi 62 kalórií.

Listový šalát

ddbadeef
Šalát je bohat na kyselinu listovú, železo a vitamíny A a C

Väčšina druhov šalátu – či už ide o rímsky alebo ľadový – má na jednu porciu iba asi 10 až 20 kalórií. A hoci hlávkový šalát nepridá do vašej stravy veľa bielkovín, doplní hladinu vitamínov a výživných látok, ako sú kyselina listová, železo a vitamíny A a C.

Pomaranče

Tie biele veci okolo pomarančovej šupy obsahujú veľa vlákniny
Tie biele veci okolo dužiny pomaranča obsahujú veľa vlákniny

Väčšina ľudí pozná pomaranče kvôli jeho obsahu vitamínu C, ale citrusové plody majú ešte mnoho ďalších výhod. Pretože vitamín C je rozhodujúci pri tvorbe kolagénu, pomaranče pomáhajú udržiavať hladkú pokožku a mladistvý vzhľad. Majú tiež nízky obsah kalórií; stredne veľký pomaranč má asi 80 kalórií.

A ak nejete tie biele veci pod pomarančovou kožou – mali by ste začať. Obsahuje totiž veľa vlákniny, ktorá pomáha znižovať hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Jahody

Jahody neobsahujú tuk sodík ani cholesterol
Jahody neobsahujú tuk, sodík ani cholesterol

V jednej porcii jahôd je viac vitamínu C ako v rovnakej porcii pomaranča. Jahody navyše obsahujú polyfenoly, významný druh antioxidantov.

Sú vynikajúcim zdrojom draslíka a vlákniny a neobsahujú tuky, sodík ani cholesterol, čo ich robí prospešnými pre srdce. Jedna šálka jahôd má okolo 50 kalórií, čite si ich kľudne môžete vychutnávať bez priberania.

Cukrový melón

Cukrový melón obsahuje gramov prírodného cukru
Cukrový melón obsahuje 14 gramov prírodného cukru

Cukrový melón má na porciu iba o niečo viac kalórií ako melón (64) a väčšina z týchto kalórií pochádza zo 14 gramov prírodného cukru, ktorý toto ovocie poskytuje.

Navyše obsahuje viac ako polovicu odporúčanej dennej hodnoty vitamínu C a medi, čo je rozhodujúce pre zachovanie zdravej a mladej pokožky.

Zdroj Insider.com
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií