Koľkokrát za deň by sme mali jesť?

„Môj prístup ku klientovi je individuálny a aj počet jedál nastavujem s každým inak. Závisí to aj od toho, z akých stravovacích návykov klient vychádza. To, či budeme potrebovať 3, alebo 5 jedál za deň, tiež záleží aj na tom, aký dlhý či náročný deň nás čaká,“ hovorí.

V priebehu dňa nám pokojne môžu stačiť 3 hlavné jedlá. Čiže raňajky, obed, večera.

Desiata a olovrant sú len doplnkové jedlá, nie sú ani povinné, ani nevyhnutné. Základom sú vyvážené a plnohodnotné raňajky, ktoré by mali byť prispôsobené aj ročnému obdobiu. Keď zvolíte správnu kombináciu jednotlivých zložiek na tanieri, budú vám časom stačiť 3 jedlá.

Základom zdravého jedálnička by mali byť plnohodnotné, nespracované a prirodzené potraviny v čo najvyššej kvalite. Len tak dostaneme do tela potrebné živiny.

Aké veľké by mali byť porcie jedál?

Veľkosť porcie závisí aj od toho, či ste „drevorubač“, alebo či máte sedavé zamestnanie. Základnou a veľmi jednoduchou pomôckou pri zostavovaní každého jedla je tzv. „zdravý tanier“.

Polovicu taniera tvorí zelenina (v akomkoľvek stave). Zeleninu zostavujeme podľa ročného obdobia, volíme varenú, dusenú, pečenú, na pare alebo surovú či kvasenú).

Jednu štvrtinu taniera tvorí kvalitná bielkovina, buď v rastlinnej, alebo živočíšnej forme . Posledná štvrtina taniera je príloha, ktorú zastupujú polysacharidy (napr. celozrnné obilniny).

Kedy môžeme zjesť posledné jedlo dňa?

Večera by mala byť  najneskôr 2-3 hodiny pred spaním. Ideálne už po 19.00 hodine nič nejedzte. Telo si potrebuje na noc oddýchnuť od trávenia, potrebuje silu a energiu na regeneráciu organizmu.