fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Žiaci nastúpia do školy 7. decembra. Zrejme absolvujú kloktacie testy

Stredoškoláci by sa mali vrátiť do škôl už 7. decembra.

Máte tip? napíšte nám mailom

Minister školstva má pripraviť návrh, aby nestúpol počet infikovaných. Mali by pravidelne testovať deti, zamestnancov a rodičov. Ide o návrat ku komunitnému testovaniu, povedal premiér Matovič. ,,Žiaci by mali absolvovať tzv. “kloktacie testy”. Ide o komfortnejší spôsob testovania,” povedal premiér Matovič. Podľa neho by malo ísť o rýchlejší spôsob testovania celej triedy.

Kloktacie testy

S novinkou v podobe kloktacích testov prišli vedci z Viedenskej univerzity, informuje irozhlas.cz. Testovaný človek musí minútu dôkladne kloktať špeciálnym soľným roztokom. Odborníci potom vzorku analyzujú a zistia, či obsahuje vírus, rovnako ako u klasických sterov. Výhoda spočíva v tom, že k odobratiu vzorky nie je potrebný zdravotník.

Jasnou výhodou je komfort. Strkanie vatových tyčiniek hlboko do krku a do nosa je silne nepríjemné. Naopak kloktanie zvládne prakticky každý, a tým pádom aj malé deti. Naviac sa dá testovať súčasne až 10 takýchto tekutých vzoriek. Ak by bol výsledok pozitívny, potom vedci preveria každú vzorku zvlášť.

Vo Viedni sa má takto testovať až na 250 školách. Kontrolu skupinu tak tvorí asi 15 tisíc žiakov a študentov a 1200 učiteľov. Hygienici chcú testy opakovať každé tri týždne, aby tak prípadne zachytili aj asymptomatické prípady infekcie.

Prečítajte si tiež:
Štefan Hríb má COVID-19: Nevie, kde sa nakazil!

Vedci metódu prvýkrát vyskúšali už na jar vo Viedni. Výsledky ukázali, že kloktanie je prijateľnou alternatívou ku klasickým sterom. Dokonca aj prváci dokázali v 80 percentách dodať úplne perfektné vzorky.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj irozhlas

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií