fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pozor na to, čo dýchame! Znečistený vzduch je rovnako škodlivý ako krabička cigariet denne

Máte tip? napíšte nám mailom

Znečistenie ovzdušia, ktoré sa zvyšuje v dôsledku globálneho otepľovania, prispieva k zvýšeniu počtu pľúcnych emfyzémov a chronických obštrukčných chorôb pľúc, varuje nová štúdia.

Napriek tomu, že vo svete došlo k zníženiu emisií rôznych znečisťujúcich látok, ich koncentrácia je stále príliš vysoká a kvalita ovzdušia nezodpovedá tomu, čo ľudský organizmus potrebuje. Najnovšia rozsiahla štúdia publikovaná v časopise JAMA, ktorú viedli významní vedci z amerických univerzít, uvádza priame spojenie medzi hlavnými zdrojmi znečistenia ovzdušia a zvýšeným počtom pľúcnych emfyzémov. Autori zároveň uvádzajú, že dlhodobé vystavenie znečisteniu ovzdušia bude pravdepodobne rovnaké ako fajčenie krabičky cigariet denne počas 29 rokov.

Zdroj: unsplash.com

Ochorenie, ktoré trápi čoraz viac ľudí

Pľúcny emfyzém je ochorenie, pri ktorom nastáva deštrukcia pľúcneho tkaniva vrátane úbytku pľúcnych buniek. Pľúcne mechúriky sú nenávratne poškodené, dochádza k spájaniu, v dôsledku ktorého sa zmenšuje plocha, na ktorej nastáva výmena plynov. Z tohto dôvodu sa teda znižuje množstvo predýchaného vzduchu. Ochorenie je spojené s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.

„Boli sme prekvapení, aká veľká je spojitosť znečistenia ovzdušia na progres pľúcneho emfyzému. Dokonca ešte väčšia ako fajčenie.”

Spomínaná štúdia trvala 18 rokov a prebiehala v rokoch 2000 – 2018.  Na dosiahnutie jej výsledkov skúmali vedci 6814 dospelých vo veku 45 – 84 rokov žijúcich vo veľkých mestách Spojených štátov amerických: Chicago, Winston-Salem, Baltimore, Los Angeles, St. Paul, Minnesota a New York.

Prečítajte si tiež:
Vieme, ako sa zbaviť bolesti hlavy bez tabletiek!

 

Zdroj: unsplash.com

Problémy globálneho otepľovania

„Prízemný ozón sa v dôsledku globálneho otepľovania bude naďalej zvyšovať,“ hovorí Dr. Graham Barr, profesor na Columbia Medical School.

Vedci vo svojej štúdii predkladajú aj podrobný prehľad presných meraní ovzdušia a jeho znečistenia, ktoré sa uskutočnili v príslušných amerických mestách počas niekoľkých rokov. Okrem nich tiež uvádzajú aj výsledky CT vyšetrení, vďaka ktorým dokázali presne sledovať progres pľúcneho emfyzému. U pacientov tiež vykonávali pľúcne funkčné testy zamerané na meranie rýchlosti a množstva vdýchnutého a vydýchnutého vzduchu – spirometria.

„Boli sme prekvapení, aká veľká je spojitosť znečistenia ovzdušia na progres pľúcneho emfyzému. Dokonca ešte väčšia ako fajčenie,“  vyjadril sa Dr. Joel Kaufman, spoluautor štúdie a profesor na University of Washington.

„Tieto výsledky sú pre našu budúcnosť dôležité, pretože hladiny prízemného ozónu sa zvyšujú, v dôsledku čoho sa zvyšuje aj počet hospitalizácií a úmrtí u pacientov trpiacich chronickou obštrukciou pľúc,“ dodáva Dr. Graham Barr.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií