Týmito 4 digitálnymi pravidlami by ste sa mali riadiť, ak ste zamilovaní
Je veľakrát nemožné separovať digitálny svet od partnerského. Najmä v dobe, kedy sa od svojho mobilu nepohneme na väčšiu vzdialenosť a neustále ho kontrolujeme. Ako docieliť, aby sme si sociálnymi sieťami nepokazili vzťah?
Nemôže vám ujsť žiadna novinka, vždy musíte byť online a do svojho mobilu nakuknete každých pár minút? Nebojte, nie ste zďaleka jediní. Ak si odmyslíme riziká spojené s našim zdravým ako zhoršenie zraku alebo nespavosť, prichádza na rad ďalší risk – ľúbostný život.
Neustále používanie tabletu či mobilu už možno ani nevnímame, ale štúdia dokázala, že má vplyv na to, ako žijeme a riešime problémy. A nikto predsa nechce prísť o perspektívny vzťah kvôli všadeprítomnému Facebooku či Instagramu. Tu sú 4 pravidlá, ktorými sa treba riadiť pri vzťahu sociálna sieť vs. partner:
Odložte ten mobil
Veľké množstvo štúdií zameraných na partnerské problémy ukázalo, že ak si dávame od sociálnych sietí niekoľkohodinovú pauzu denne, je to nielen zdraviu prospešné, poteší sa tomu aj polovička.
Najlepšie je vytvoriť si digitálne pravidlo, vypnúť dáta a tráviť viac času pri sebe ako od seba. Nikomu nie je príjemné, keď má čo povedať a jeho partnerovi každú minútu cinkajú upozornenia, ktoré si kontroluje.
Zaujímavá je štúdia hovoriaca o tom, že závislosť od vášho mobilu vedie k nižšiemu uspokojeniu vo vzťahu. Pocit viazanosti so smartfónom sa totiž spája s pocitmi ako osamelosť a rozptýlenie, ktoré do vzťahu nepatria.
Pozor na to, čo zdieľate
Ak niekedy máte pocit, že páry neustále zdieľajúce zamilované fotky si len niečo silno potrebujú vykompenzovať, vedci sú na vašej strane. „Nešťastí ľudia si povedia – aha, veď Facebook pomáha nášmu vzťahu,“ krúti hlavou psychológ Gwendolyn Seidman.
Okrem toho, môže sa stať, že ak je štýl prispievania u partnerov odlišný, vedie to ku konfliktu. Tu máme na mysli napríklad partnerkiných 10 „must-have“ šťastných fotiek denne a partnerovo škrípanie zubami, či je to ozaj potrebné.
Toto však neznamená, že všetky páry využívajúce sociálne médiá sú nezdravé. Naopak, zdieľanie spoločných fotiek vedie aj k pocitu spolupatričnosti a vzájomnej blízkosti. Všetkého ale veľa škodí, takže s mierou.
Stanovte si pravidlá sms kontaktu
Niektoré dvojice sú v neustálom kontakte, naopak, iné si cez deň ledva napíšu, skôr počkajú na osobnú konverzáciu alebo si zavolajú. Obe možnosti sú v poriadku, ale len v prípade, ak ste na rovnakej lodi.
Psychológovia tvrdia, že pre páry funguje akákoľvek forma kontaktu, stačí si vyjasniť, čo obom najviac vyhovuje. Zároveň dodávajú, že správy netreba podceňovať. „Je úžasné, ako zafunguje milá správa od milovaného v momente, keď sa vám nedarí alebo ste v strese. Tiež nezabúdajte na sviatky – v digitálnom svete obkolesenom online kalendármi neexistuje výhovorka na zabudnuté výročie či narodeniny,“ hovorí odborník na medziľudské vzťahy, Robert Weiss.
Dajte si pozor na mikro-podvádzanie
V online svete je oveľa ľahšie prekročiť hranice ako v reálnom. Niekedy ide o zle pochopenú správu, inokedy o webovom flirte s kolegami. Je potrebné si s partnerom ujasniť, čo je ešte akceptovateľné a čo nie.
Ak vidíte, že polovičke vadí vaša facebooková konverzácia so všetkými ex, akokoľvek nevinná môže byť, mali by ste od toho radšej upustiť.
Zdroj: time.com