Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

5 zrúcanín hradov v okolí Bratislavy, ktorých návštevu spojíte s krásnou turistikou

Ak patríte k milovníkom hradov a histórie, odporúčame spojiť príjemné s užitočným a vydať sa na krásnu turistiku k zrúcaninám hradov.

Na Slovensku máme nespočetne veľa zrúcanín hradov. Vybrali sme tie najbližšie slovenské hrady v okolí Bratislavy, ktoré môžete navštíviť a absolvovať príjemnú turistiku. Trasy k hradom nie sú náročné a môžete ich navštíviť spolu s deťmi.

Oponický hrad

Príbeh: Oponický hrad je zrúcanina hradu v západnej časti pohoria Tríbeč, asi 2 km juhovýchodne od obce Oponice. Postavený bol v druhej polovici 13. storočia, prvá písomná zmienka je z roku 1300. Hrad dal pravdepodobne postaviť rod Čákovcov. Hrad bol postavený ako strážny hrad pred nájazdmi Tatárov.

Za zakladateľov a prvých vlastníkov hradu sa považujú Čákovci. Po smrti Matúša Čáka sa v roku 1329 stal jeho majiteľom Mikuláš Gutkeled, od roku 1389 ho vlastnil Dezider Kaplay a od roku 1392 prešiel do vlastníctva zakladateľa rodu Aponiovcov – Mikuláša Ewrsa.

Husitské vojská v roku 1430 hrad dobyli a poškodili, no rýchlo bol opravený. Jeho sláva však časom upadala a dostával sa do rúk čoraz chudobnejších majiteľov. Vďaka aspoň základnej údržbe však v priebehu 16. a na začiatku 17. storočia odolal tureckému náporu. K zániku hradu prispeli spory o majetok Aponiovcov medzi dvoma bratmi, ktoré sa vliekli už od roku 1612.

Majitelia hrad definitívne opustili v roku 1645 a presťahovali sa do podhradia. Najvyššia, pôvodne vysunutá veža z malého hradného areálu sa nezachovala. Podľahla zubu času, podobne ako aj zvyšok hradného areálu. Obvodová hradba, ktorá obkolesuje hradné jadro, vytvára predhradie v podobe širšieho parkánu. Najzachovalejšia je jej západná časť, opevnenie s mohutnou nárožnou baštou. Dobre viditeľná je aj najnovšia budova – palác Aponiovcov postavený v 16. storočí. Hradné ruiny vymedzujú holé obvodové múry okolo nádvoria hradu. Rozoznateľná je veľká veža opevnenia a časti konštrukcií hradných palácov a hospodárskych budov.

Trasa na hrad

Turistika na hrad začína z obce Oponice po zelenej turistickej značke napravo od kaštieľa v obci. Trasa je dlhá necelé 3 km a výstup trvá asi 1 hodinu.

 

Plavecký hrad

Príbeh: Plavecký hrad bol postavený ako kráľovská pohraničná pevnosť cca v rokoch 1256 – 1273. Detrich (Depreht), syn bratislavského richtára Kunta, dostal od kráľa Bela IV. pusté a neosídlené územie Kuchyňa, na ktorom stál kostol sv. Mikuláša. Detrich sa zaslúžil o osídlenie územia a postavil na ňom hrad, ktorý nazval svojim menom. Detrichov hrad neskôr vlastnil Matúš Čák, Trenčiansky potom Žigmund Luxemburský, vojvoda Stibor, grófovia zo Svätého Jura a Pezinka. Sídlo panstva prešlo v polovici 17. storočia do Malaciek. Od roku 2014 prebieha na hrade konzervácia a čiastočná obnova hradu.

IMG
Plavecký hrad , zdroj: instagram.com/martin_pravda11

Trasa na hrad

Výstup na Plavecký hrad od parkoviska trvá zhruba 20-30 minút. Na malom parkovisku (lúke) zaparkujete v pohode pod kopcom v obci. Následne sa držíte modrej značky. Vzhľadom na krátku trasu a väčšie prevýšenie sa musíte pripraviť na strmší výstup.

 

Hrad Ostrý Kameň

Príbeh: Hrad sa nachádza na hlavnom hrebeni Zárub. Záruby patria k najvyšším kopcom Malých Karpát. Hrad bol postavený v 13. storočí, ako jeden z pohraničných hradov. Jeho úlohou bolo chrániť diaľkovú obchodnú cestu, vedúcu z Budína cez západné Slovensko až do Čiech. Spočiatku bol hrad kráľovským majetkom, no už v roku 1366 daroval kráľ hrad Mikulášovi zo Seče, čím sa dostal do súkromnej držby uhorských feudálnych rodín. V r. 1394 kráľ Žigmund daroval hrad známemu vojvodovi Stiborovi zo Stiboríc. Od r. 1453 sa vystriedalo viacero držiteľov z radov šľachty. Načas patril Keglevichovcom, Thurzovcom, Forgáchovcom a od 15. storočia aj grófom zo Svätého Jura a Pezinka.

Trasa na hrad

Turistika na hrad Ostrý Kameň začína turistickou značkou z Bukovej (45-65min), alebo zo Smoleníc. Trasa z bukovej začína pri vodnej nádrži Buková po žltej značke alebo po zelenej z obce Buková.

Trasa zo Smoleníc je krajšia, vedie cez Záruby a po ceste si pozriete Smolenický zámok, Čertov žľab či Občasný vodopád. Ide o jediný vodopád v Malých Karpatoch.

 

Hrad Dobrá Voda

Príbeh: Hrad bol vystavaný v 13. storočí a za jeho stavebníka sa považuje komes Aba Veľký, z hlohoveckej vetvy Abovcov, neskôr ho vlastnil Matúš Čák Trenčiansky, kráľ Žigmund, Stibor zo Stiboríc a Országhovci. Tí zlepšili ochranu predhradia postavením delovej bašty a postavením barbakanu. Tento rod pravdepodobne pristavil počas tureckého nebezpečenstva dolný hrad s troma baštami a hospodárskymi budovami. V r. 1583 hrad kúpil od cisára Rudolfa II.

Prostredníctvom jeho dcéry Anny Márie, vydatej za hrdinu protitureckých bojov Tomáša Erdődyho. Koncom 17. storočia už Erdődyovci obývali mnohé kaštiele i paláce v mestách a hrad Dobrá Voda začal pustnúť. Prispeli k tomu i vojnové udalosti počas Rákócziho povstania na začiatku 18. storočia, no i požiar, ktorý tu vypukol v r. 1792 po zásahu bleskom. Na prechodnú dobu tu zostalo už len panské väzenie.

Trasa na hrad

Na hrad sa dostanete ľahko od kostola po červenej značke. Túra trvá okolo 20 až 30 minút pešo. V polovici trasy sa nachádza židovský cintorín.

Hrad Biely Kameň

Hrad Biely Kameň nad Svätým Jurom vo funkcii opevneného sídla nahradil staršie hradisko situované na opačnej strane údolia. Toto hradisko vzniklo v 9. storočí a svoju funkciu plnilo aj v ďalšom období. V roku 1209 získal územie Svätého Jura rod Huntovcov-Poznanovcov, ktorý si za svoje sídlo zvolil pôvodnú pevnosť nad hradiskom Neštich.

V polovici 13. storočia prestal byť rozľahlý areál hradiska vhodnou rezidenciou rodu, ktorý začal používať predikát „zo Svätého Jura“. Rodina svätojurských grófov, ktorá sa neskoršie v dôsledku vznikajúcich majetkových sporov rozdelila na dve vetvy – svätojurskú a pezinskú, dala preto na opačnej strane údolia vystavať nový kamenný hrad. Ako vhodné miesto vybrali okraj vyvýšeného úbočia strmo klesajúce do údolia.

Novopostavený hrad sa prvý raz spomína v roku 1271 v súvislosti s nájazdmi českého kráľa Přemysla Otakara II. do uhorského pohraničia, a potom v roku 1295. V majetku rodu svätojurských zostal až do ich vymretia v roku 1526. Neskôr sa stal majetkom ďalšieho veľmožského rodu Zápoľských. V 17. storočí Svätý Jur získal Štefan Ilešházy, ktorý v mestečku pod hradom postavil renesančný kaštieľ. Zánik hradu sa predpokladá v roku 1663 v súvislosti s tureckým vyplienením Svätého Jura, ale nie je vylúčené ani jeho skoršie opustenie už na sklonku stredoveku.

Trasa na hrad

Časová náročnosť trasy je necelé dve hodinky, čiže v pohode to zvládnu aj rodiny s deťmi.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií