fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Adenomyóza je choroba, ktorou trpí 1 z 10 žien. Viete, čo to je?

Máte tip? napíšte nám mailom

Existuje veľa chorôb, ktoré dokážu ženám poriadne zavariť. Patrí medzi ne aj adenomyóza, o ktorej vie iba málokto. Paradoxne, táto porucha je u žien mimoriadne rozšírená. V súčasnej dobe je stále ťažké diagnostikovať ju, pretože je ľahko zameniteľná s inými ťažkosťami. Čo by ste mali vedieť o adenomyóze a kedy treba zvýšiť pozornosť?

Všetky ženy dobre vedia, že ťažkosti „v ženskej oblasti“ nie sú ničím príjemným. Do pozornosti sa dostáva nová porucha zvaná adenomyóza, ktorú často, dokonca i lekári, zamieňajú napríklad s endometriózou, kde výstelka maternicového tkaniva rastie mimo maternice. To je chyba, pretože experti odhadujú, že 1 z 10 žien žije s adenomyózou a vôbec o tom nevie.

Nenechajte sa ničím zaskočiť a získajte základné informácie o tajomnej „ženskej poruche“.

Zdroj:pexels.com

Ťažko diagnostikovateľná porucha

V prípade adenomyózy sa v maternici nevytvorí výstelka, no maternicové tkanivo sa hromadí v jej stenách. Obvykle je to veľmi bolestivé, no nejde o signál rakoviny. Príznakmi sú zväčša neznesiteľné kŕče, nepravidelná menštruácia, bolestivý sex a nevysvetliteľná neplodnosť. Tieto príznaky však súvisia s ďalšou radou ochorení ako zápcha, porucha štítnej žľazy či syndróm bolesti močového mechúra.

Prečítajte si tiež:
Ste tehotná? Toto je 8 cvikov, ktorým by ste počas tehotenstva mali venovať pozornosť

Herečka Gabrielle Unionová o tejto poruche vie svoje. Zažila ju na vlastnej koži, i keď jej príznaky boli celkom evidentné. „Mnoho žien má dojem, že ak má bolestivú menštruáciu, ide o endometriózu, pretože o tej počúvajú zo všetkých strán,“ povedala gynekologička Linda Fayová.

Liečba adenomyózy je preto nejasná. Niektorým ženám lekári predpíšu tabletky, ako napríklad antikoncepciu. Nakoľko je porucha ťažko diagnostikovateľná, lekári často nenájdu nič podozrivé a pacientkam tvrdia, že sú v poriadku. To môže viesť k depresiám a úzkosti.

Najčastejšie sa vyskytuje v tridsiatke a štyridsiatke

O tom, čo presne spôsobuje adenomyózu, lekári veľa nevedia. Zato však urobili dôkladný prieskum a zistili, že najviac ňou trpia ženy vo veku tridsať a štyridsať rokov. Na rozdiel od dvadsaťročných žien, u ktorých sa viac objavuje endometrióza. Dôležité je tiež spomenúť, že porucha sa môže vyskytnúť aj počas menopauzy alebo po nej.

Liečba je zložitá a komplikovaná

Bohužiaľ, zatiaľ neexistuje nijaký efektívny a univerzálny spôsob, ako zabrániť adenomyóze. Jednou z možností je odstránenie maternice, keď v tele ženy ostávajú len vaječníky. Ďalším riešením je spaľovanie výstelky maternice, aby sa zabránilo prílišnému rozmnoženiu. Odborníci to však neodporúčajú, pretože príznaky sa môžu ešte viac zhoršiť.

Prečítajte si tiež:
Vďaka týmto príznakom zistíte, či ste dehydrovaní! Viete, o ktoré ide?

Väčšina žien sa pokúša zvládnuť bolesť pomocou liekov. Gynekologička Fayová dodala, že môže pomôcť aj zmena životného štýlu. Je vhodné venovať sa nejakej pohybovej aktivite a popremýšľať nad zavedením vnútromaternicového telieska. Liečba adenomyózy v konečnom dôsledku závisí od príznakov. To, aké riešenie je najvhodnejšie, je u každej ženy individuálne.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií