fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Jej zrak je 6x silnejší a zmestí sa do dlane! TOTO je najmenšia mačka na svete

Máte tip? napíšte nám mailom

Táto šelma je najmenšia mačka na svete. Vyzerá ako mačiatko, aj keď v skutočnosti je už dospelý jedinec. Pozrite sa do jej rozkošných očí.

Mačka červenoškvrnná je najmenšia mačkovitá šelma na svete. Odborne sa nazýva prionailurus rubiginosus. Vyzerá ako mačiatko a svojou veľkosťou by sa vám pokojne zmestila aj do dlane. V dospelosti totiž meria len 41 centimetrov a váži niečo vyše kila.

Najmenšia mačka na svete však má aj svoje prednosti. Oplýva totiž skvelými zmyslami. Napríklad jej zrak je šesťkrát silnejší než ten náš a zachytí aj ten najjemnejší pohyb. Vycibrený má aj sluch. Mačiatka tejto šelmy sú veľmi zvedavé, čo ich často zatiahne aj do problémov.

https://youtu.be/W86cTIoMv2U

Krátku kožušinu má na väčšine častiach tela šedú s ryšavými škvrnami na chrbte a bokoch, zatiaľ čo brucho je biele s veľkými tmavými škvrnami. Tmavšie sfarbený chvost je hrubý a meria približne toľko, ako polovica dĺžky zvieraťa. Na každej strane hlavy je šesť tmavých prúžkov, ktoré sa rozprestierajú po lícach a čele.

Prečítajte si tiež:
Aj papierové tašky sú škodlivé, ak ich použijeme len raz
Ako sa starať o vykastrovanú mačku alebo psa? Prečítajte si, čo radí veterinárka Puková.

Odkiaľ táto mačka pochádza?

Prvýkrát ju spomenuli v historických záznamoch Srí Lanky a Indie. V roku 2012 sa našli jedinci aj na západnom Terai v Nepále. Od roku 2016 je kvôli strate prirodzeného prostredia listnatých stromov rozptýlená takmer po celom svete a kvôli tomu ju ochranári zaradili medzi ohrozené druhy zvierat.

Tieto mačičky sú aktívne cez deň aj v noci. Všeobecne však o nich vieme len veľmi málo. Živia sa prevažne hlodavcami a vtákmi, ale môžu loviť aj jašterice, žaby a hmyz. Vďaka svojej rýchlosti a tichým krokom sú najlepšími lovcami na pevnej zemi. Pred predátormi zas utekajú do stromov.

Zdroj: BBC

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií