fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Potrebný fenomén menom ZERO WASTE: Čo to vlastne je?

Máte tip? napíšte nám mailom

Na Slovensku sa ročne vyprodukuje niekoľko miliónov ton odpadu. V recyklácii stále zaostávame za ostatnými štátmi Európskej únie. Práve preto by sme mali vedieť, čo znamená zero waste a zaujímať by to malo každého z nás.

 

Filozofia zero waste životného štýlu

Bežný človek si môže povedať, že sám nezmôže nič, ale opak je pravdou. Každý jeden z nás dokáže postupnými krokmi meniť svet okolo. Globálne otepľovanie, množstvo plastov v riekach, moriach a oceánoch, znečisťovanie pôdy a vzduchu – to všetko je len zlomok dôsledkov nášho spôsobu života. Preto je čas na zero waste.

V slove zero waste – nulový odpad, môže znieť tá nula priam strašidelne. Myšlienka produkcie nulového odpadu mnohým pripadá bláznivo, ale v skutočnosti sa to dá plniť. V dnešnej dobe dokážeme recyklovať, kompostovať a samozrejme – netvoriť odpad.

Odpad
zdroj: pixabay.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na začiatok je  dobré poznať pár základných pravidiel, ktoré môžu prispieť k záchrane planéty:

  1. Naučte sa odmietnuť to, čo nepotrebujete. Naše domácnosti sú plné drobností, ktoré si berieme, lebo môžeme. Vezmeme si igelitku, reklamný predmet, letáčik.
  2. Redukujte, čo nakupujete. Z našich životov sa vytratila skromnosť a naučili sme sa dopriať si viac, ako potrebujeme. Pri každom nákupe sa sami seba opýtajte, či to naozaj potrebujete. Nový mobil, ďalšie tričko, hodinky sú lákavé, ale sú aj potrebné? Niektoré veci sa dajú požičať, prípadne kúpiť z druhej ruky.
  3. Zvykli sme si, že pokazené veci vyhodíme do koša a kúpime si nové. Namiesto toho by sme sa mali naučiť kupovať si kvalitné veci, ktoré sa dajú opraviť alebo znovu použiť. Jednorazové veci sa dajú nahradiť trvácnou alternatívou, ktorá vydrží mesiace až roky. Látkové tašky, vreckovky či nádherné bambusové poháre na kávu sú tiež štýlovým doplnkom, ktorý neomrzí.
  4. Recyklácia je čoraz dôležitejšia. Správne triedenie odpadu je výborný krok, ale nie každý materiál sa dá recyklovať. Preto je dôležité naučiť sa predchádzať vzniku nového odpadu.
  5. Nebojme sa kompostovať biologicky rozložiteľný odpad. Vznikne nám tak prírodné hnojivo, ktoré sa dá použiť v záhrade i na balkóne. Ak si nemôžete kúpiť svoj kompostér, dá sa založiť napríklad komunitný.
Prečítajte si tiež:
Festival v Česku pohoršil verejnosť. Deti tu maľovali po poníkovi a päťročný chlapček prišiel o život

nulový odpad

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:Pixabay.com

Nulový odpad v každej časti domácnosti

Na Slovensku pribúdajú bezobalové obchody, kde si môžete kúpiť kozmetiku, drogériu i potraviny. Prinesiete si svoje nádoby a domov odchádzate s voňavými prírodnými pokladmi. Alternatívy k jednorazovým produktom pribúdajú a ožívajú aj bazáre, second – handy a rôzne susedské burzy. Ideálnou voľbou je nákup od lokálnych výrobcov. Možností, čo urobiť  pre obmedzenie odpadov a ich dôsledné recyklovanie je veľa. Niektoré sú komplikované a potrebujú viac času, na iné si zvyknete rýchlo. Každý krok k lepšiemu je veľký a netreba sa vzdávať. Je to nesmierne obsiahla téma, ktorá je zaujímavá a prináša nový pohľad na svet okolo nás. Preto pre vás pripravíme viac článkov, aby ste vedeli, ako produkovať menej odpadu, recyklovať ho a hľadať zdravé alternatívy pre našu planétu.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií