fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

WHO: Alkohol proti koronavírusu nepomáha, práve naopak

Svetová zdravotnícka organizácia potvrdila, že alkohol v boji proti koronavírusu nepomáha. Tvrdí, že ide o čistý výmysel.

Máte tip? napíšte nám mailom

Zrejme najaktuálnejšou témou, ktorá v týchto dňoch hýbe celým svetom, je koronavírus, ktorý si na celom svete vyžiadal už tisíce obetí. Všetky krajiny, ktoré koronavírus postihol, prijali prísne bezpečnostné, ale aj hygienické opatrenia.

Alkohol nepomáha

Obyvatelia nosia rúška, mestá aj obce dezinfikujú verejné priestranstvá vrátane autobusových zastávok, košov na uliciach či autobusov. Vo viacerých obchodných reťazcoch dokonca platí povinnosť nosiť rúško, mať rukavice a udržiavať si dostatočný odstup od ostatných ľudí. Vlády európskych krajín vyzvali obyvateľov, aby pracovali z domu, pokiaľ im to situácia dovolí. Zatvorili sa školy, divadlá, kiná, zrušili sa aj všetky športové či kultúrne podujatia a ľudia už niekoľko týždňov trávia čas doma.

Okrem toho, že omnoho viac kupujeme v lekárni vitamíny ako kedykoľvek predtým, sa však rozmohol trend, že najlepšia prevencia v boji proti šíreniu koronavírusu je pitie alkoholu. K tomu, či je to pravda alebo nie, sa už dokonca vyjadrila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

,,Strach a dezinformácie vyprodukovali nebezpečný mýtus, že konzumácia tvrdého alkoholu môže zabiť COVID-19. Lenže nemôže,uvádza sa vo vyhlásení WHO.

Organizácia naopak upozorňuje, že veľké nebezpečenstvo predstavuje práve nadmerné pitie alkoholu, a predovšetkým tvrdého. Alkohol si len v Európe každoročne vyžiada približne milión obetí, uvádza WHO.

Prečítajte si tiež:
Pribudlo cez 12-tisíc nových prípadov COVID-19 a 73 úmrtí

Koronavírus na Slovensku

Na Slovensku máme potvrdených 835 prípadov na COVID-19, 113 pacientov sa vyliečilo. Premiér Igor Matovič chce postupne uvoľňovať niektoré opatrenia. Nie však podľa potrieb ekonomiky – ale podľa názoru epidemiológov.

matovic
Premiér Igor Matovič. Zdroj: TASR

V Rakúsku už otvorili tisíce menších obchodov vrátane záhradníckych centier či obchodov s farbami. Na Slovensku však takýto scenár podľa premiéra ešte nie je možný. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) trvá na čo najrýchlejšom otvorení obchodov mimo veľkých nákupných centier. S jeho názorom však premiér nesúhlasí, ba dokonca tvrdí, že by to bola istá cesta do pekla.

Exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská hovorí, že prvým krokom bolo dostať vírus pod kontrolu a získať čas, čo sa Slovensku zatiaľ podarilo.

„Vírus nezmizne, získavame čas na lepšiu liečbu. A tiež čakáme, v akom horizonte bude účinná vakcína, ktorá by situáciu vyriešila najlepšie,” uvádza.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií