fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Austráliu sužovali rozsiahle požiare: Zhoreli stovky domov a úrady hlásia aj prvé obete

Východné pobrežie Austrálie v týchto dňoch sužujú rozsiahle požiare. Situácii nepomáha ani aktuálne počasie.  

Máte tip? napíšte nám mailom

So zmenou klímy súvisí predovšetkým počasie, ktoré sa často mení. Sprevádzajú ho najmä extrémy či rekordné suchá, ktoré prilievajú olej do ohňa práve vtedy, keď je situácia aj beztak vážna. Svoje o tom vedia obyvatelia Austrálie.

Aj napriek tomu, že je krajina na požiare pripravená, obyvatelia určite nečakali, že sa s nimi budú hasiči trápiť toľko dní.

Rozsiahle požiare v Austrálii

Hasiči v Austrálii aj v týchto dňoch naďalej bojujú s mohutnými požiarmi. Plamene sa šíria aj do iných častí, najmä kvôli výraznému suchu. Situácií nepomáha ani silný vietor. Úrady hlásia tri obete, no desiatky ľudí sú zranení, ba dokonca stále nezvestní.  

Hasiči sú nasadení v teréne už niekoľko dní. V Novom Južnom Walese ich bojuje s plameňmi približne 1500. Množstvo hasičov sa počas hasenia obrovského požiaru zranilo a skončilo v rukách zdravotníkov. V Austrálii horí na viac ako 70 miestach, ostatné mestá sú však v pohotovosti. Výstraha platí aj pre Sydney.

Plamene už poničili desiatky domov a ohrozujú aj obyvateľov. Vyhliadky na najbližšie dni nie sú ani zďaleka priaznivé. Meteorológovia pripisujú vinu za mohutné požiare výnimočne teplej a suchej zime. 

Rekordné sucho Austrálii

Austrália sa nachádza na južnej pologuli a rozlohou je šiestou najväčšou krajinou na svete. Zároveň je aj jedinou krajinou, ktorá sa rozkladá na celom kontinente. V Austrálii sú ročné obdobia v opačnom čase ako na severnej pologuli. Leto preto trvá od decembra do februára a od marca do mája je jeseň. Od júna do augusta je zima a od septembra do novembra je jar.  

View this post on Instagram

Fire out the back of homes in NSW and or Qld

A post shared by bulldog (@bmxfreak06) on

Aj napriek tomu, že je Austrália na rozsiahle požiare zvyknutá, aktuálny jav je výnimočný najmä kvôli obrovskému suchu. Najohrozenejší je štát Nový Južný Wales. Práve tu horí až na deväťdesiatich miestach, pričom viac ako 50 požiarov sa zatiaľ nepodarilo dostať pod kontrolu. 

Zdroj: Ta3.com 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií